Sinema Haberleri

Marvel, Avengers Üyelerini MCU’da Tutmak İçin Dava Açtı

Marvel, The Avengers’ın bütün haklarına sahip olmak için hukuki süreçlerine başladı. Bu isimlerin içinde Spider-Man, Black Widow, Iron Man, Thor, Ant-Man ve dahası var…

Marvel Sinematik Evreni son zamanlarda beyaz perdede tam bir para basma makinesi haline geldi. Dolayısıyla, tıkır tıkır işleyen bu düzenin ilerleyen zamanlarda sekteye uğramaması için Disney, olası bütün sorun yaratabilecek ihtimalleri engelleyecek hukuki süreçlerine başladı. Meşhur çizgi roman yaratıcılarının mirasını temsil eden kişilerle karşılıklı mahkeme süreçleri başladı.

Stan Lee, Steve Ditko ve Gene Colan gibi bazı son dönem çizgi roman efsanelerinin varislerine karşı davalar açıldı . Davalar, “gişe rekorları kıran bu karakterlerin, kiralık eserler olarak telif hakkı feshi için uygun olmadığına dair bariz bir açıklama” istiyor. Marvel kaybederse, Disney milyarlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilen karakterlerin sahipliğini paylaşmak zorunda kalacak.

Fesih bildirimleri, geçen ay Steve Ditko Vakfı yöneticisinin 1962’de çizgi roman şeklinde başlayan Örümcek Adam‘ın kullanımına yönelik fesih başvurusunda bulunmasıyla başladı. Telif hakkı yasasının fesih hükümleri uyarınca, “yazarlar veya onların mirasçıları, kendilerine verilen hakları geri alabilirler. yasal olarak belirlenmiş bir süre bekledikten sonra yayıncılar.” Fesih bildirimine göre Marvel, Haziran 2023’te Ditko’nun ikonik karakteri üzerindeki haklarından vazgeçmek zorunda kalacaktı. Bu da, kahramanın severleri için mahallemizin dostu örümceğin MCU’dan ayrılıp “YİNE” başka bir Örümcek Adam evreninin içine girmeleri demek oluyor.

Spider-Man sadece bu davalardan bir tanesi. Bir çok süper kahramanın haklarının “anlık fesih ihtimalini ortadan kaldırarak” Disney bünyesinde olmalarını sağlayacak yöntemler araştırılıp bulunmaya çalışıyor. “Karakterleri Kiralamak” olgusu, süper kahraman haberlerinde artık çok daha fazla göreceğimiz bir haber olacak gözüküyor.

Umuyoruz ve diliyoruz ki, 10 yılı aşkındır ilmek ilkmek kurulmuş olan Marvel Sinematik Evreni, bu kadar kırılgın bir biçimde yok olmaz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Türkiye'nin İlk Robot Oyuncusu Aypera Filmde Rol Alacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.