Sinema Haberleri

Josh Brolin 155 Dakikalık Dune Final Cut İçin “Şaheser” Dedi

Dune filminin sinemalara gelecek, final cut versiyonunun 155 dakika (2 saat 35 dakika) olacağı açıklandı. Gurney Halleck karakterini canlandıran Josh Brolin, final cut’ı izlediğini ve bir şaheser olduğunu söyledi.

Dune’un 155 dakikalık uzunluğu filmi heyecanla bekleyen herkeste karışık duygulara sebep oldu. Filmin daha da uzun olmasını, kitabın hakkını vermesini istiyoruz. Zaten Jason Momoa‘ya kalsa film 4-6 saatlik bir deneyim olmalı. Öte yandan pandemide iki buçuk saat bir sinema salonunda kapalı kalmanın sakıncalarını düşünmeden edemiyoruz. Bizim gibi düşünen yorumcular filmin uzunluğunun gişede kazanacağı başarıyı etkileyen önemli bir faktör olacağını öngörüyor.

Josh Brolin 155 dakikanın da şaheser yaratmaya yettiği yönünde yorumlar yaparken yönetmen Villeneuve, “ikinci filmi yapmama izin vermemeleri için filmin gişelerde harbiden kötü bir performans sergilemesi gerekiyor” dedi.

Josh Brolin – Dune

Dune, Josh Brolin’i Çok Etkilemiş

Filmin sinemalara gelecek olan versiyonu, yani final cut’ı, tamamlandığında ilk olarak filmin ekibi izleme şansı buldu. Josh Brolin’in görüşleri zaten yüksek olan beklentimizi daha da artırmayı başardı.

Dune tüm karakterlere yeri geldikçe gereken zamanı ayırıyor. Hiçbiri gölgede kalmıyor. Ancak bunu yaparken de ana hikayeyi daima ön planda tutarak hakkını veriyor. Film bittiğinde hayran kaldım. Bunun bir şaheser olduğunu güvenle söyleyebilirim. Ve Greig Fraser‘ın ışıklandırmaları… Her şeyin bir araya gelip mükemmel bir bütün oluşturduğunu gördüğünüz o anlar gibiydi. No Country For Old Men‘de de benzer bir şey yaşamıştım. Hani önceden ‘Sen de muhteşem olacağını düşünüyor musun?’ diye sormuşlardır. ‘Yoo, ben sadece iyi vakit geçiriyorum ve bunu yapmayı seviyorum’ diye düşünürsün. Sonra tüm yapılanları bir bütün olarak görürsün ve ortaya çıkan şey muhteşemdir.

Josh Brolin
Dune

Sizi bilmiyorum ancak ben Josh Brolin’in Dune deneyimini No Country For Old Men ile karşılaştırmasından hayli etkilendim. Frank Herbert’ün Dune’u da, Cormac McCarthy’nin İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Old Men)‘u da muhteşem eserler. Filmin uyarlandığı kitabın bu kadar kaliteli olması muhakkak filmi güzel yapan bir faktördür. Fakat eserin hakkını verme çabası da film ekibini hayli strese sokuyordur.

Denis Villeneuve ise bunun açık ara farkla şimdiye kadar yaptığı en zor iş olduğunu söylüyor. Fakat Warner Bros. ve Legendary Entertainment sonuçtan memnun olmalı ki ikinci film için şimdiden hazırlıklar başladı.

Jason Momoa’nın yanı sıra Nomadland‘in ve Marvel‘ın Eternals filminin yönetmeni Chloe Zhao da filmden inanılmaz derecede etkilendiğini söyleyerek Brolin’e katılıyor.

Josh Brolin – No Country For Old Men

Dune, Villeneuve’ın Blade Runner 2049’dan Sonraki En Uzun Filmi

Film, 155 dakikalık ekran süresiyle David Lynch‘in Dune (1984) filminden 20 dakika daha uzun. Villeneuve’ın en uzun filmi olan Blade Runner 2049‘dan ise 9 dakika daha kısa. Uzunluğun pandemi döneminde sinema seyircisi için bir endişe sebebi olabileceği düşünülüyor. Bu sebeple film sinemalara geldiği günden itibaren HBO Max üzerinden de izlenebilecek.

Fakat filmin HBO Max üzerinden ekranlarda izlenmesini tavsiye etmiyorlar. Film 3 boyutlu olarak, sinema deneyimi için hazırlanmış durumda. Villeneuve Dune’u evde izlemenin bir küvette hız teknesi ile gezmek gibi olacağını söylüyor.

Müziğiyle, sesiyle, ışıklandırmasıyla, görsel efektleri ile Dune sinema perdesi için hazırlandıysa yapacak bir şey yok. Maskemizi takıp gideceğiz demektir. Film 3 Eylül’de 78. Venedik Uluslararası Film Festivalinde gösterilecek. Sinemalara ise İngiltere için 21 Ekim, Türkiye ve Amerika için 22 Ekim’de gelecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Baskın Vizyonda!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.