Sinema Haberleri

İlk Türk Uzay Filmi Neredeyse Bedavaya Satılmış

İlk Türk uzay filmi olarak bilinen 1967 yapımı “Baytekin Fezada Çarpışanlar” tazminat davasına konu oldu. Böylece yine ülkemiz sinemasında yaşanan bir bir kıymet bilmeme olayı da açığa çıkmış oldu.

Çizgi roman Flash Gordon‘un Türk versiyonu olan filmin yönetmeni Şinasi Özonuk‘un kızı Mucize Özonuk, 4 yıl önce filmi izinsiz yayımlayan bir televizyon kanalına açtığı davadan 1000 TL tazminat kazandı. Dava sırasında 1967 yapımı filmin mali haklarının 2010’da 248 TL‘ye bir film şirketine devredildiği ortaya çıktı.

İlk Türk uzay filmi olarak sinemamızın önemli yapıtlarından olan böylesine bir eserin bu kadar komik fiyatlara el değiştirmesi maalesef üzücü. ABD gibi ülkelerde bu tür öncü eserler yenilenip tekrardan beyaz perdeye yansıtılır veya DVD gibi formatlara dönüştürülürken bizde kıymet görmemesi içler acısı bir durum.

Baytekin Fezada Çarpışanlar Filminin Konusu

Film, başka bir gezegene gitmek zorunda kalan bir adamın başından geçenleri anlatıyor. Tekin yıllar sonra çocukluğunun geçtiği şehre gider. Anılarını tazelemek için mahallesine uğrar ancak evinin olduğu arsa bomboştur. Arsanın sahibi orada hiçbir zaman bir ev olmadığını söyler. Bunun üzerine bir komşusuna uğrar ancak orada da tanımadığı insanlarla karşılaşır. Tapuya gidip gerçekleri öğrenmeye karar verir. Tapu kayıtlarında arsaya hiçbir zaman ev yapılmadığını öğrenir. Daha sonra nüfus müdürlüğüne uğrar ve kimliğinin sahte olduğunu öğrenir. Bu yüzden memurla kavga eder ve tutuklanır. Akşam Taranta adında bir adam Tekin’i nezarethanede ziyarete gelir. Taranta, Tekin’i başka bir gezegene götürerek gezegenlerarası bir mücadelenin içine çekecektir.

Flash Gordon, Türkiye’de Amerika’daki çıkışından çok fazla zaman geçmeden 1935’te “Çocuk Sesi” dergisinde “Baytekin” adıyla yayımlanmıştı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kommiks - Türkiye'de Dijital Çizgi Roman Yayıncılığı Başlıyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.