Sinema Haberleri

Guillermo del Toro, Halen Kendi Frankenstein Filmini Çekmek İstiyor

Comic-Con’un online etkinliği @Home’a katılan ünlü yönetmen Guillermo del Toro, Mary Shelley’nin kült korku romanı Frankenstein’ı kendince uyarlama konusunda hayallerinin olduğunu dile getirdi.

Birkaç yıldır Guillermo del Toro’yu, Frankenstein projesi hakkında konuşurken görüyoruz. İlk açıklamaları 2008 yılına kadar dayanıyor. Meksikalı yönetmen, uzun yıllardır kendi Frankenstein Üçlemesini çekmek istediğini dile getiriyordu. Bu düşüncesi katıldığı Comic-Con @Home panelinde de değişmedi.

Film yapım süreci hakkında katıldığı panelde, konu bir şekilde Frankenstein’a da geldi. Guillermo del Toro, “İki ya da üç bölümlük bir hikaye olmasını düşünmüştüm. Kitabı düzgün bir biçimde yansıtabilmek adına, belli açıları daha kompleks yapılarda sunmak gerekebilir.” sözlerine yer verdi.

Yıllar içerisinde buna benzer birçok açıklama yapan yönetmen, 2008 yılında Frankenstein ve Bride of Frankenstein için kolları sıvamış fakat sonra proje rafa kaldırılmıştı. Daha öncesinde verdiği bir röportajda, “Frankenstein, benim için her şeyin üstünde. Bir parçam onu kendimce çekmek istiyor ama bir parçamda 25 yıldır bunu yapmaktan çekiniyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Yani gördüğümüz kadarıyla del Toro’nun bu işi yapası var fakat nasıl bir uyarlamayla karşımıza çıkacağını kendi bile bilmiyor.

Korku ve gerilim konusunda benzersiz yönetmenlerden biri olan del Toro, 2017 yılındaki Shape of Water filmiyle En İyi Film dalında Oscar kazanmıştı. Aslında istediği tüm kaynaklara ulaşabilecekken, Frankenstein filmini yapmaktan bu kadar çekinmesi de romana olan saygısının bir kanıtı sanki.

Bahsi geçen konuşmanın gerçekleştiği videoyu da aşağıdaki bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

YouTube player

Bu arada ufak bir anekdot düşelim. Guillermo del Toro, 2019 yılında piyasaya çıkan Hideo Kojima imzalı Death Stranding oyununda, Deadman isimli bir karakteri canlandırmıştı. Bu karakter Kojima’nın, Frankenstein’ın Canavarı kültüne, kendince yorumlamasıydı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.