AYBABTUSinema Haberleri

Guillermo Del Toro’nun Deliliğin Dağlarında Filmini Netflix’de İzleyebiliriz

Del Toro, son röportajında yıllardır üzerinde çalışmakta olduğu H.P. Lovecraft‘ın eseri Deliliğin Dağlarında filmiyle ilgili planlarından ve çeşitli ihtimallerden bahsetti.

Belki duymuşsunuzdur, son dönemin en sevilen yönetmenlerinden Guillermo Del Toro, Lovecraft‘ın en iyi hikayelerinden Deliliğin Dağlarında‘yı (At The Mountains of Madness) filme uyarlamak için yıllardır uğraşıyor. Bir dönem Universal Pictures bünyesinde çekimlerine başlanacak olan film, aynı dönem vizyona giren Ridley Scott imzalı Prometheus nedeniyle rafa kaldırılmıştı. Del Toro’nun iddiasına göre Universal hem “R-rated” bir işe büyük bütçe ayırmak istememiş, hem de genel yapısı Del Toro’nun kafasındaki filme epey benzeyen Prometheus’un başarısızlığı nedeniyle projeye cesaret edememişti.

Tabii ki bu günlerin üzerinden çok zaman geçti, tamı tamına on beş sene. Del Toro artık sayısız başarılı filme imza atmış, dünya çapında tanınan Oscar ödüllü bir yönetmen. Deliliğin Dağlarında’ysa onun için tam bir tutku işi, bu süre zarfında onca projenin arasında elinde senaryosu kapı kapı gezmekten hiç vaz geçmemiş. The Kingcast’e verdiği röportaja göre son durağıysa Netflix olmuş.

Biliyorsunuz, Del Toro platformla oldukça iyi ilişkilere sahip. Trollhunters: Rise of the Titans‘la başlayan iş birlikleri şu sıralar yapım aşamasında olan Cabinet of Curiosities antolojisiyle tam gaz devam ediyor. Ünlü yönetmen Deliliğin Dağlarında’yı da unutmamış, hatta Netflix’e sunduğu ilk projeler arasında o da yer alıyormuş. Ama dediğim gibi ilk senaryo taslağının üzerinden çok zaman geçti. Geçen yıllar, Del Toro’nun filmle ilgili planlarını da epeyce değiştirmiş:

“On beş sene önce yazdığım Deliliğin Dağlarında senaryosu, şu anda yapmak istediğim filmin senaryosu değil. Yeniden yazmam gerekiyor. Hem işin çapını biraz küçültmek istiyorum, hem de stüdyo bünyesinde kullanabileceğim elementlerle planlarım arasındaki köprüyü yıkmamak. Belki de ilk etapta çıkardığım sahneleri yeniden eklerim.

Artık büyük set parçalarıyla çalışmaya yönelik bir hevesim olmaması da bir etken. Düşününce ‘Ben zaten bu devasa setlerle iş yaptım,’ diyorum artık. İlk taslaktan çok daha garip bir iş ortaya koyasım var. Orijinal hikayenin sonu da zaten bana göre gelmiş geçmiş en şaşırtıcı, garip ve tedirgin edici sonlardan biri.”

Del Toro yine yapabileceği en Del Toro açıklamaları yapmış gerçekten. Yıllardır beklediği proje sonuçta, heyecanını ve “Onu da istiyorum ama bunu da istiyorum” hararetini kesinlikle garipsemiyorum. Filmle ilgili değişen tek planları prodüksiyon ve senaryo da değilmiş. İlk taslakta başrolü Tom Cruise‘a vermeyi planlasa da şu anda tanınmayan oyuncularla çalışmak istiyormuş.

“Artık devir değişti. Tom on beş yaş daha aldı. Daha farklı bir oyuncu kadrosu düşünüyorum. Oyuncudan ziyade hikayenin öne çıkmasını istiyorum. Bilinmeyen oyuncular daha iyi bir seçim.”

Peki film ne zaman gelecek?

İşte orası biraz karışık. Planlar hazırda dursa da Del Toro’ya göre projenin daha çok zamanı varmış.

“Orijinal senaryo için planladığım ve dört farklı korku seti fikrim var. Onları kullanmayı gerçekten çok istiyorum. Altı ayda bir yapımcı Don Murphy‘den telefon geliyor. “Hangisini yapıyoruz? Sırada ne var? Planlar hazır mı?” diye sorup duruyor. Her seferinde “Senaryoyu yeniden yazmak için zaman lazım” diyorum.”

Üzerinde çalışması gereken çok şey olsa da ben şahsen Del Toro’nun tarzının Lovecratian horror türüne çok yakışacağını düşünüyorum. Henüz birkaç senesi var gibi ama şimdiden sabırsızlıkla beklemeye başlayın derim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Transformers: War For Cybertron Trilogy – Kingdom'dan İlk Fragman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.