Sinema Haberleri

George Orwell’in Hayvan Çiftliği Netflix Filmi Oluyor

George Orwell’in 1945 yılında basılan Sovyetler Birliği ve Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri hicivli bir dille eleştirdiği Hayvan Çiftliği romanı Netflix ile film oluyor.

Maymunlar Cehennemi ve Hobbit’teki Gollum rolüyle tanıdığımız Andy Serkis, roman uyarlamasının yönetmen koltuğunda yer alacak. Hayvan Çiftliği’nin haklarını 2012 yılında satın alan The Imaginarium, nihayet Netflix ile anlaşma sağladı. Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes) ve Maymunlar Cehennemi: Savaş (War for the Planet of the Apes) filmlerinde Andy Serkis ile birlikte çalışan yönetmen Matt Reeves’e ait 6th & Idaho ise filmin yapımcılığını üstlenecek.

Hayvan Çiftliği Ne Anlatıyor?

Dilimize ilk olarak Halide Edip Adıvar tarafından kazandırılan George Orwell’in kült eserlerinden Hayvan Çiftliği, 1917 Sovyet Devrimi’ni alegorik şekilde anlatıyor. Rus İmparatorluğu’nun son çarı II. Nikolay’ı temsil eden Bay Jones’un hayvanlara eziyet etmesiyle başlıyor roman. Hayvanların işkence çekmesine daha fazla tahammül edemeyen Koca Reis, devrim fikrini ortaya atıyor. Romanın başında “Bütün hayvanlar eşittir” diyen Koca Reis’in sözü çiftlikteki Napolyon isimli domuz tarafından zamanla değişime uğrayarak “Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir” haline geliyor.

Çiftlikteki çoğu hayvan domuz olsa da kuzgun ve köpek gibi karakterlerle de karşılaşıyoruz. Bu hayvanlar Stalin, Lenin ve Marx gibi tarihi kişileri temsil ediyor. Can Yayınları’nın Celal Üstler çevirisi ve Utku Lomlu’ya ait yeni bir kapak tasarımı ile 2016 yılında yeniden bastığı Hayvan Çiftliği romanını her kitabevinde bulabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Jeff Goldblum Ve Taika Waititi Gizli Bir Proje Üzerinde Çalışıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.