Sinema Haberleri

Francis Ford Coppola, Marvel Tartışmalarına Dahil Oldu

Çektiği suç ve gizem filmleriyle bilinen, Baba filmlerinin efsane yönetmen Francis Ford Coppola, Marvel filmleri tartışmasına dahil olan yeni isim oldu.

Geçtiğimiz haftalarda Martin Scorsese, verdiği bir röportajda Marvel filmleri için “tema parklarına benziyor” ve “sinema filmi olarak görmüyorum” açıklamalarında bulunmuştu. Haliyle ortalık bir süre karışmıştı.

MCU filmlerinde rol alan ve yapımında bulunan birçok isimden de karşı cevap gelmişti. Samuel L. Jackson’ın, Scorsese’ye yönelik açıklaması en çok ses getiren olmuştu.

Tam sular duruldu derken, Scorsese’nin de yakın arkadaşı olan ve sinema tarihine büyük katkılarda bulunmuş ünlü yönetmen Francis Ford Coppola da bu tartışmaya dahil oldu. Coppola, Marvel filmlerine yönelik şöyle bir açıklamada bulundu:

Martin Scorsese’ye, Marvel filmleri konusunda hak veriyorum. Çünkü sinemadan bir şey öğrenmeyi bekleriz; biraz aydınlanma, biraz bilgi, biraz ilham. Bir şeyler elde etmek isteriz. Aynı filmi tekrar tekrar izleyerek kimse bir şey elde edemez. Martin bu sinema değil derken kibar davranmış. Bu filmlerin değersiz olduğunu söylemedi, ki bunu ben şimdi söylüyorum.

Coppola’nın açıklaması Scorsese’ye göre daha sert olmuş diyebilirim. Milyar dolarlık bütçelere sahip çizgi roman uyarlaması filmlere karşılık, geleneksel sinemadan çıkan yönetmenlerin savaş açmasını da pek anlamlı bulmuyorum. Kulvarları farklı bir kere! Kaldı ki bu geleneksel sinemadan çıkan filmleri de çok seven bir izleyiciyim.

Bu açıklamanın ardından elbette Marvel tarafından da bir görüş geldi. Kadronun en sivri dilli yönetmenlerinden biri olan James Gunn, Instagram’da paylaştığı fotoğraf altına şunları yazdı:

https://www.instagram.com/p/B32ck7XA5FP/

Dedelerimizin çoğu, bütün gangster filmlerini aynı bulurdu. Değersiz lduklarını söylerdi. Büyük büyük dedelerimiz de westernler için aynı şeyi söylerdi ve John Ford, Sam Peckinpah ve Sergio Leone’yi aynı bulurdu. Büyük amcama Star Wars’ı övdüğümde “O filmi, ismi 2001’ken (Uzay Destanı) izlemiştim, çok sıkıcıydı” yanıtını aldığını hatırlıyorum. Süper kahramanlar basitçe söylersek günümüzün gangster/kovboy/uzaylı maceralarına benziyor Bazı süper kahraman filmleri çok kötü, bazıları da güzel. Tıpkı gangster ve kovboy filmlerinin olduğu gibi. Herkes, hatta bazı dahiler bile bu filmleri takdir etmeyebilir. Ama bu sorun değil.

James Gunn’in yorumu genel olarak çok nazik gözükse de bana kalırsa, Coppola ve Scorsese gibi isimlere “artık siz yaşlandınız” mesajı taşıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  2016'nın En İyilerini Seçiyoruz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.