Sinema Haberleri

Fantastik Filmler Festivali Başlıyor

Fantastik Filmler Festivali, bu yıl ilk kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye ve dünya sinemasından türünün en nitelikli ve ses getiren filmlerini programına alan festival, 22-24 Aralık tarihleri arasında İstanbul Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek. Üç gün sürecek festivalde toplam 14 film gösterimi gerçekleşecek.

Türkiye Sineması’nın en başarılı yönetmenlerinden Onur ÜnlüBaskın: Karabasan ve Housewife filmleriyle uluslararası festivallerde büyük ses getiren Can Evrenol ve ilk uzun metraj kurmacası Kaygı ile sinemaseverlerin beğenisini kazanan Ceylan Özgün Özçelik filmlerden önce ve sonra izleyicilerle söyleşi gerçekleştirecekler.

Princess Mononoke, April and the Extraordınary World, The Brand New Testament, Dredd, A Girl Walks Home Alone, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Moon, Lo Chiamavano Jeeg Robot, Güneşin Oğlu, Little Prince ve Only Lovers Left Alive festivalde gösterilecek diğer filmler arasında.

22 Aralık Cuma akşamı 21.30’da başlayacak festival, 24 Aralık Pazar akşamı 21.30’a kadar kesintisiz sürecek seanslarla devam edecek. Cuma ve Cumartesi geceleri, fantastik ve korku türünü sevenlerin gözdesi olan gece seanslarıyla da festival seyircisine gece yarısı çılgınlıkları yaşatacak.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Festival Programı

HOUSEWIFE (2017)

Yönetmen: Can Evrenol

22 Aralık Cuma – 21.30*

İlk uzun metraj kurmacası Baskın: Karabasan ile cehennemin kapılarını aralayan Can Evrenol, ikinci uzun metraj kurmacasında bizi Holly’nin kabuslarına sürüklüyor. Dünya prömiyerini Paris l’Etrange Film Festivali’nde gerçekleştiren filmin baş rollerinde Clémentine Poidatz ve David Sakurai yer alırken, özellikle Sakurai performansıyla seyircinin korkulu rüyası oluyor.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

BASKIN: KARABASAN (2015)

Yönetmen: Can Evrenol

22 Aralık Cuma – 23.59*

Can Evrenol’un ilk uzun metraj kurmacası dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Gece Yarısı Çılgınlığı bölümünde yaptı. 5 polisin gece devriyesi sırasında gelen yardım çağrısı üzerine gittikleri terk edilmiş tarihi bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu alan film, tam bir kabuslar silsilesi.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

APRIL AND THE EXTRAORDINARY WORLD (2015)

Yönetmen: Christian Desmares, Franck Ekinci

23 Aralık Cumartesi – 12.00

Türkiye’de ilk kez büyük perdede gösterilecek olan April and the Extraordinary World, 1940’lı yılların Fransa’sından izler taşıyor ve bir genç kız olan April’ın, bilim insanlarının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasının sonucunda ebeveynlerini arayışını konu alıyor. Marion Cotillard ve Jean Rocherfort’un sesleriyle karakterlere hayat verdiği bu sıra dışı steampunk örneği, Fransız çizgi roman sanatçısı Jacques Tardi’nin aynı adlı eserinin leziz bir beyaz perde uyarlaması.

THE BRAND NEW TESTAMENT – YENİ AHİT (2015)

Yönetmen: Jaco Van Dormael

23 Aralık Cumartesi – 14.00

Bay Hiçkimse (2009) ve 8. Gün (1996) gibi başarılı filmlere imza atan Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael’in Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Altın Küre adayı olan filmi Yeni Ahit, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı. Süresince, seyirciye farklı hazlar yaşatan ve insanlığın tarih boyunca kabul ettiği tüm değerleri alt üst eden bu dinlerüstü deneyim, modern bir başyapıt.

LO CHIAMAVANO JEEG ROBOT (2015)

Yönetmen: Gabriele Mainetti

23 Aralık Cumartesi – 16.30

Bari Uluslararası Film Festivali başta olmak üzere onlarca festivalde gösterilen ve toplamda 16 adet ödül toplayan Lo Cihamavango Jeeg Robot, Türkiye’de ilk kez büyük perdede. Bilim kurgu severlerin yakından takip ettiği, İtalyan yönetmen Gabriele Mainetti’nin bu filmi aksiyon dolu bir bilim kurgu. Bol süper kahramanlı, Amerikan filmlerinden sıkılanlar için çölde bir vaha.

A GIRL WALKS HOME ALONE – GECE YARISI SOKAKTA TEK BAŞINA BİR KIZ (2014)

Yönetmen: Ana Lily Amirpour

23 Aralık Cumartesi – 19.00

İran’ın Bad City adlı şehrinde tuhaf olaylar yaşanmaktadır. Kasabada fahişeler, uyuşturucu bağımlıları, kadın tüccarları ve daha birçok sefil ruh, kol gezmektedir. Ölümün ve umutsuzluğun kol gezdiği bu kasabada bir kadın vampir, kasabanın azılı suçlularının peşine düşer. İran’ın ilk vampir filmi olarak lanse edilen, Ana Lily Amirpour’un bu feminist draması; spaghetti western, çizgi roman, korku filmleri ve İran Yeni Sineması’nı bir araya getiriyor. Film, prömiyerini dünyanın en başarılı bağımsızlarının sahne aldığı Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ (2013)

Yönetmen: Onur Ünlü

23 Aralık Cumartesi – 21.30*

Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal, Ezgi Mola, Serkan Keskin, Nadir Sarıbacak, Derya Alabora, Ayşenil Şamlıoğlu, Cengiz Bozkurt, Kaan Yılmaz ve Tansu Biçer’den oluşan muhteşem oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Onur Ünlü, her biri doğaüstü güçlere sahip kahramanların olağan, hatta sıkıcı gündelik hayatlarını ve sıradan dertlerini William Shakespeare’den esinlendiği bir kurmaca ile anlatıyor. Türkiye’de ilk kez İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ve festivalden en iyi film de dahil 4 ödül ile ayrılan film, Türkiye sinemasının nev-i şahsına münhasır yönetmeni Onur Ünlü’nün kariyer zirvesi ve kayıtsız kalınamayacak bir kara film örneği.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

GÜNEŞİN OĞLU (2008)

Yönetmen: Onur Ünlü

23 Aralık Cumartesi – 23.59*

Onur Ünlü’nün sinemasının evrileceği yön ile ilgili ilk mesajları verdiği Güneşin Oğlu, yönetmenin kendi deyimiyle en fantastik filmi. Baş rollerini Haluk Bilginer, Özgü Namal, Bülent Emin Yarar, Hümeyra ve Köksal Engür’ün paylaştığı filmde, bütün hayatını bir mucize bekleyerek geçiren Fikri Şemsigil’in, Güneş’in oğlu olduğunu öğrenmesinden sonra başından geçen fantastik olaylar anlatılırken Ünlü, seyirciyi bir kez daha etkileyici bir hikâye ile baş başa bırakıyor.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

LITTLE PRINCE – KÜÇÜK PRENS (2015)

Yönetmen: Mark Osborne

24 Aralık Pazar – 12.00

İdealist bir anne ile meraklı kızı; modernize edilmiş feminist bir Küçük Prens esinlenmesi. Antoine de Saint-Exupery’nin 1942’de yayımlanan başyapıtı’ndan esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan filmde, küçük bir kız yeni taşındıkları mahallede, iyi kalpli bir pilot ile tanışır ve zamanla bu yaşlı pilotun enteresan dünyasını keşfetmeye başlar. Yaşlı pilot, yeni arkadaşına her şeyin mümkün olduğu olağanüstü bir dünya anlatır. Küçük kız, Küçük Prens’in evrenine doğru büyülü bir yolculuğa çıkarken, filmin yönetmeni de meraklı seyirciye fantastik bir dünyanın kapılarını aralar.

PRINCESS MONONOKE – PRENSES MONONOKE (1997)

Yönetmen: Hayao Miyazaki

24 Aralık Pazar – 12.00*

Studio Ghibli’nin sunduğu renkli ve etkileyici anime dünyasının kapılarını izleyicisine aralayan Princess Mononoke, 1500’lü yıllarda doğa üstü yaratıkların, doğayı katleden insanlara karşı başlattığı destansı mücadeleyi konu ediyor. Film, Hayao Miyazaki’nin başlı başına bir doğa güzellemesi yaptığı eserlerinden biri. Hayal gücünün derinliklerinde büyülü bir yolculuk vadeden film, köyüne saldıran kötücül bir tanrıyı öldürürken edindiği ve üzerinde taşıyacağı lanetli izi araştırmanın peşine düşen Ashitaka’nın bu yolculuk esnasında Princess Mononoke ile karşılaşmasını konu alır.

*Pera Sineması’nda gösterilecektir.

DREDD – YARDIÇ DREDD (2012)

Yönetmen: Pete Travis

24 Aralık Pazar – 14.00

1977’den bu yana İngiltere’deki bilim kurgu Antoloji dergisinde yayımlanan ve bu alanda en uzun süredir yayımlanan çizgi roman olma özelliği taşıyan John Wagner ve Carlos Ezquerra imzalı Yargıç Dredd serisine dayalı olan film, son yılların en etkileyici uyarlamalarından. Sırasıyla 28 Gün Sonra (2002), Beni Asla Bırakma (2010) ve Ex Machina (2014) filmlerini kaleme alan Alex Garland’ın senaryosunu yazdığı filmde gelecekte bir zamandayız. Amerika, radyokaktif bir çöplüğe dönmüş. Boston’dan başkent Washington’a kadar sahil boyunca uzanan, 400 milyon insanın sürekli korku içinde yaşadığı dev bir şehir var: 1 Numaralı Büyükşehir. Şehre düzen getirmeye çalışan yegâne kurum ise Yargıçlar. Bu Yargıçların en kıdemlisi ise, Dredd.

KAYGI (2017)

Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik

24 Aralık Pazar: 16.30

Ceylan Özgün Özçelik’in dünya prömiyerini Berlinale’de gerçekleştiren psikolojik gerilim türündeki filmi Kaygı, South by Southwest Film Festivali’nde öne çıkan kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger Ödülü‘yle döndü. Algı Eke’nin başrol oynadığı filmde genç bir kadın olan Hasret, gerçekliği sorgularken, bu gerçeklik üzerinden yaşanılan toplumsal hafıza kaybının izlerini arıyor. Algı Eke’nin yanı sıra Özgür Çevik ve Selen Uçer‘in de başarılı performanslarıyla göz doldurduğu filmde, Ceylan Özgün Özçelik etkili ses ve mekan kullanımının atmosfer yaratmadaki etkisini gözler önüne seriyor.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

MOON – AY (2009)

Yönetmen: Duncan Jones

24 Aralık Pazar – 19.00

Yaşamın Şifresi (2011) ve Warcraft: İki Dünyanın Karşılaşması (2016) filmlerinin başarılı yönetmeni Duncan Jones’un ilk uzun metrajı. Bir Lunar Industries çalışanı olan astronot Sam Bell, 3 senedir Ay’da tek başına işlettiği enerji merkezinde Dünya’nın temel enerji kaynağını çıkarıp Dünya’ya iletmekle görevlidir. Sam’in dünya ile irtibatının kopması sonucu paronyası iyice artar ve yaşadığı halüsinasyonlar üzerine yaşamı darmadağan olmaya başlar. Yönetmen Jones, seyircinin algılarıyla oynadığı bu sıra dışı hikâyede, uzay gemisini kullanırken seyircisini bilinmezliğe doğru muazzam bir yolculuğa sürüklüyor.

ONLY LOVERS LEFT ALIVE – SADECE AŞIKLAR HAYATTA KALIR (2013)

Yönetmen: Jim Jarmusch

24 Aralık Pazar – 21.30

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmış, modern bir başyapıt. Vampir hikayelerinin geçmişten günümüze geçirdiği başkalaşım göz önünde bulundurulduğunda Jim Jarmusch’un vampir temsili konusunda yenilikçi bir tavır sergilediğini, müzik ve edebiyatı iç içe geçirerek entelektüel anlamda da doygun ve yanı sıra fantastik bir anlatı kurguladığını söylemek mümkün. Vampirlerin kan ihtiyacını dahi postmodern diyebileceğimiz bir söylemle para karşılığı alışverişe dönüştüren Sadece Aşıklar Hayatta Kalır, Tom Hiddleston ve Tilda Swinton’ın başarılı performanslarıyla göz dolduruyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.