Sinema Haberleri

Everything Everywhere All At Once’ın Yaratıcılarını Universal Pictures Kaptı

Everything Everywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi 2022’nin en başarılı filmi olabilir. Bizim gibi düşünen Universal Pictures, filmin senarist ve yönetmenlerini 5 yıllığına kendine bağladı.

Everything Everywhere All At Once bağımsız bir film stüdyosundan çıktı. Bu yüzden adını çok duymadığımız bir filmdi. Bu hususta benim de bir hatam ve ayıbım oldu, filmin duyuru haberini listelerimizde dahi yazmadım. Sonra ne oldu? Film patladı! Fantastik edebiyat camiasından çok sevdiğimiz birçok isim filme övgüler yağdırmaya başladı.

Hatta birçok filmi vizyonda es geçen Türkiye sinemaları bile filmi beyaz perdede gösterdi.

The Goonies‘in Data’sı Ke Huy Quan‘ı 23 yıl sonra sinema dünyasına bu proje geri döndürdü. İyi ki de döndü. Başrolde Quan’a Michelle Yeoh eşlik etmişti. Ve ikili, kızlarını canlandıran Stephanie Hsu, vergi memuru rolündeki Jamie Lee Curtis ve yaşlı kayınpeder James Hong‘un da katkılarıyla muhteşem bir iş çıkardı. Çoğu film eleştirmenine göre yılın en iyi filmi oldu. Ve bu yapımın senaryosu ile yönetmenliği iki kişinin marifetiydi: Daniel Schneiert ve Dan Kwan.

Bağımsız stüdyo A24‘ün gişedeki en başarılı filmi bu oldu. Stüdyonun adını da bu filmden sonra daha sık duyar olduk. Ancak filmin topladığı ilgi ve övgüler Universal Pictures‘ın da ilgisini çekti. Ve Schneiert ile Kwan’a teklif götürdüler. İkili önümüzdeki 5 yıl boyunca Universal Pictures ile çalışmaları için yapılan teklifi kabul etti.

Everything Everywhere All At Once

Film bir paralel evren hikayesi anlatıyor. Bir çamaşırhanede çalışırken en büyük derdi vergiler ve ergen kızının kilosu olan Evelyn, kendisini bir anda kozmik bir savaşın içinde buluyor. Paralel evrenden gelen ve kocasına çok benzeyen bir adam onun seçilmiş kurtarıcı olduğunu söylüyor. Ardından da Evelyn’i vergi memurlarıyla başbaşa bırakıp gidiyor. Ancak Evelyn daha İngilizcesi yetmediği için memurun havalı kelimelerinden ne dediğini anlayamazken evreni nasıl kurtaracak?

Paralel evrenler arasındaki geçiş mekaniği seyircilere kahkaha attırıyor. Yeoh ile Quan evrensel bir ebeveyn portresi çizip kendimizi evde hissetmemizi sağlıyor. Ayrıca Quan yine sempatik bir karakter oynayarak sevgimizi kazanıyor. Filmde yer yer kahkahaların yerini duygusal anların tetiklediği boğaz düğümleri alıyor.

Dolayısıyla bu komik fantastik yapımı tüm okurlarımıza tavsiye ederim. Filmi kaçırdıysanız üzülmeyin. İstanbul’da yaşıyorsanız açık hava keyfiyle filmi izleme şansınız hâlâ var.

  • Avrupa Yakası’nda Akmerkez‘de 6 Ağustos Cumartesi günü saat 21.00′de film açık hava sahnesinde gösterilecek.
  • Anadolu Yakası’nda ise İstanbul Yelken Kulübü’nün açık hava sinemasında 29 Ağustos Pazartesi saat 22.30’da filmi izleme şansımız var.

Her iki gösterim de Türkçe altyazılı olacak. Biletlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yıl gişelerin en başarılı filmi Top Gun: Maverick oldu. 1.2 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Bizim fantastik camiada en çok konuştuğumuz yapım ise The Batman idi. Onları Doctor Strange 2 takip etmişti ve bu ay da Three Thousand Years of Longing çıkacak. Buna rağmen yılın filmi için en güçlü adayın Everything Everywhere All At Once olduğunu düşünüyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.