Sinema Haberleri

Dune’dan İlk İncelemeler ve Yorumlar Geldi!

Denis Villeneuve’ün Dune filminden ilk yorumlar geldi. Yorumlar oldukça karışık; kimisine göre efsanevi bir film olmuş, kimisi içinse hayal kırıklığı yaratmış.

Frank Herbert’ın ölümsüz eseri Dune’un modern film uyarlamasına 2 aydan az zaman kaldı. Hayran kitlesi olarak heyecanla karışık bir korkuyla bekliyoruz filmi, bir yandan Denis Villeneuve’e duyduğumuz güven bir yandan eserin kompleks yapısı derken ne izleyeceğimiz konusunda en ufak fikrimiz yok. Haliyle tüm gözler dün Venedik Film Festivali’nde gerçekleşen dünya prömiyeri ve ilk yorumlardaydı.

Filmimiz festivalde tam 8 dakika ayakta alkışlanmış. Hatta jüride olan Eternals’ın Oscar ödüllü yönetmeni Chloe Zhao gösterim biter bitmez soluğu Villeneuve’un yanında almış, sarılıp tebrik etmiş. Festivale katılan basın mensupları da inceleme puanlarını yayınlamaya başladı an itibariyle. İlk izlenimler genel olarak olumlu ama eleştirmenler net bir fikir birliğine varamamış. Bir kısmı muhteşem bir bilimkurgu izleyeceğimizi, böylesi bir filmin her nesle bir kere nasip olduğunu söylüyor, geri kalanlarsa filmin orijinal eserin ağırlığı altında ezildiğini.

Dune şu anda Rotten Tomatoes’un Tomatometer’ında 30 eleştirmen incelemesiyle %83 skora sahip. Gelin hep birlikte yorumlara şöyle bir göz gezdirelim.

Steve Pond (TheWrap)

“Tüyler ürpertici bir sinematik başarı. Karanlık güzelliğiyle büyüleyici, nefes kesici bir film.”

David Crow (Den of Geek)

“Herbert’ın psikedelik (ve anlaşılması zor) düşüncelerinin ilk iyi uyarlaması. Tuhaf ve ince düşünülmüş muazzam bir görselliğe sahip. Dune oldukça tuhaf bir film. İyi ki de öyle.”

Leah GreenBblatt (Entertainment Weekly)

“Herbert’ın mitolojisine ilginiz varsa filmdeki en ufak fısıltı bile sizi mest edecek. Ama Holtzman kalkanı ve zemin arasındaki farkı anlayamıyorsanız yolunuz uzun.”

Brian Truitt (USA Today)

“Kusurları olsa da Dune muhteşem görsel efektleri, büyük prodüksiyonu ve Hans Zimmer’ın mükemmel müzikleriyle harika bir tecrübe.”

Richard Trenholm (CNET)

“Dune bilimkurgu sinemasının gövde gösterisi. Yıldızlarla bezenmiş muhteşem bir fantezi efsanesi ve harika bir sinema tecrübesi… Derken en olmadık yerde bitiveriyor.”

Scott Collura (IGN)

“Teknik açıdan zekice hazırlanmış, muhteşem görselliği harika oyuncu kadrosu ve derin bilimkurgu konseptiyle gerçekten güzel başladı. İkinci yarısının başı kadar iyi olmaması gerçekten çok yazık oldu.”

David Ehrlich (Indiewire)

“Villeneuve’un vizyonu gerçekten büyüleyici ama filmi hazırlarken Frank Herbert’ın eserinin neden bilimkurgunun mihenk taşı olduğunu gözden kaçırmış. Böyle büyük bir film yapmanın zorlukları da bundan kaynaklı aslında. Yönetmen bile her şeyi ele alamıyor.”

Richard Lawson (Vanity Fair)

“Villeneuve, Davic Lynch’in 1984’de çektiği kimilerine göre çok zayıf olan filmin hatalarını telafi etme, Herbert’ı onurlandırma şansına sahipti. Ama ortaya çıkan film çok fazla cilalanmış, izleyiciden uzak bir film olmuş. En başarılı filmi “Arrival’da” da vardı bu sorun, inşa etmeye çalıştığı şeyin altında eziliyordu. Aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışan bir yönetmen ve bu ağırlığı her senaryo kaldıramaz. Dune’da kaldıramamış maalesef. Orijinal eser mekanları, halkları, dini gelenekleri ve politik sistemleri detaylıca aktaran bir yapıya sahipti. Belki de bu yüzden akıcı bir filme uyarlaması oldukça zor. Villeneuve’nin filmi bu açıdan aceleye gelmiş hissettiriyor.”

Festivalde filmi izleme şerefine nail olan sosyal medya kullanıcıları da büyük ölçüde beğenmiş filmi. Genel olarak oyunculuklar övülmüş, özellikle Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson ve Oscar Isaac büyük takdir toplamış.

Valla ne hayal söyleyeyim, ben “hype trenine” atlamaktan çok korkuyorum Dune konusunda. Herkes çok heyecanlı, yıldızlar karması kadro, Denis Villeneuve, Hans Zimmer derken mantıklı düşünüp heyecana yenik düşmeden yorumlamak çok zor. O yüzden Indiewire ve Vanity Fair incelemelerini daha gerçekçi buldum ama izlemeden neyin ne olduğunu bilemeyiz tabii.

Dune, 22 Ekim’de sinemalarda olacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çürük Domatesteki olumlu yorumları genelde okumam, çünkü beklenti trenine binip giden insanlarla dolup taşıyor. Olumsuz yorumlarda da filmi anlamayanları eliyorum, zaten kendini belli ediyorlar. Ama Dune’da yorumlar cidden çok garip. Director’s Cut bekliyorum cidden bu film için, Warner Bros.’un bunu heba etme potansiyeli var. Sırf süreyi orantılı tutmak adına BvS’de hikayenin motivasyonunu oluşturan sahneleri kesitler attılar. Bunda da aynı haltı yapmış olma ihtimalleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.