Sinema Haberleri

Dept H. Çizgi Romanları Netflix Filmi Oluyor

Dept H., yeryüzündeki ölümcül virüse okyanusun dibindeki garip canlılardan alınan örneklerle şifa bulmaya çalışan bir istasyon. Keanu Reeves ile BRZRKR‘ı yazan Matt Kindt‘in beğenilen çizgi roman serisi Dept H. film oluyor.

Çizgi romanın hikayesi her bir sayı ile yavaş yavaş açıklık kazanıyor. Ancak hikaye normalde uzay araştırmalarında görev alan astronot ana karakterimiz Mia’nın babasının ölümüyle başlıyor.

Dept H. Çizgi Romanlarının Hikayesi

Mia’nın ailesi kendini tüm dünyayı etkileyen ölümcül virüse çare bulmaya adamış durumda. Mia cevabı uzayda ararken babası ve erkek kardeşi aynı arayışı okyanusların dibinde sürdürüyor. Ancak okyanusun dibindeki araştırma istasyonunda Mia’nın babası şüpheli bir şekilde ölüyor. Bu programları finanse eden kişi babasının en yakın arkadaşlarından Philip, Mia’nın babasının ölümünün cinayet olduğuna inanıyor. Bu ölümü istasyona yapılan bir sabotaj girişimi olarak görüyor. Mia’dan da Dept H. istasyonuna giderek sabotajcıyı bulmasını istiyor. Zira programın sekteye uğraması ilacın geliştirilmesini geciktiriyor.

Babamı kim öldürdü?

Uzayda basınçsız ortamda süzülerek yaşamaya alışmıştım. Okyanusun dibinde, bu kadar basıncın altında, tüm dünyanın baskısını omuzlarımda hissetmek çok daha kolay oluyor.

Onlardan biri babamı öldürdü. Lily: en yakın arkadaşım ama aramız açıldı. Bob: Silah ve patlayıcı uzmanı. Raj: Abim ve asla kabul etmese de babama çok benziyor. Aaron: Araştırmacı ve papaz? Jerome: Asıl araştırmacı ve biraz kaçık. Q: Güvenlikten sorumlu kas gücü. Roger: Babamın iş ortağı ve en yakın arkadaşı

Mia bu görev için biçilmiş kaftan olduğunu kısa sürede kanıtlıyor. Hafızası, yetenekleri ve ekibin neredeyse tamamını tanıyor oluşu sabotajcıyı bulmayı hızlandırabilirdi. Fakat bu sabotajcının da Mia’yı tanıdığı anlamına geliyor. Haliyle Mia’nın istasyona gelmesi pamuk ipliğine bağlı birçok dengeyi bozuyor. Okyanusun derinliklerinde yaşayan garip yaratıklar zaten dehşete düşürücü. Bir de buna sürekli arızalanan sistemlerin gerginliği ekleniyor. Hikaye kısa sürede korku ve dramla dolmaya başlıyor.

Bana hep çok güçlü bir iradeye sahip olduğumu söylerler. Başladığım işi sonuna kadar götürebilme becerimi överler. Halbuki ben durmak konusunda aşırı beceriksiz bir insanım.

Çizgi Romanın Yaratıcıları Matt Kindt ve Sharlene Kindt

Dark Horse Comics‘in yayınladığı Dept H. çizgi romanları 2016 – 2018 yılları arasında çıkmıştı. 24 sayı içeren çizgi romanın hikayesini ve çizimlerini Matt Kindt yapmıştı. Muhteşem sulu boya renklendirmesini ise eşi Sharlene Kindt yapmış.

Birinci sayının sonunda Matt Kindt 8 yaşından beri çizgi roman okuduğunu söylüyor. Bu hobiye zaman ayırmak yaşlandıkça ve hatta baba olunca iyice zorlaşmaya başlamış. “O yüzden sizin de bu sayıyı okumaya ayırdığınız vaktin ne kadar değerli olduğunu biliyorum” diyor yazar. Bu vaktin karşılığını verebilmek için her sayıda güzel bir katkı yaratmaya çaba göstereceğine söz veriyor. Serinin aldığı olumlu yorumlar da bu sözünü tutmuş olduğunu gösteriyor.

Sherlock Holmes, Moby Dick ve Denizler Altında Yirmi Bin Fersah gibi birçok eserden esinlendiğini söylüyor Kindt.

Her ne kadar esinlediği eserler arasında The Abyss geçmese de o filmi anımsamadan seriyi okumak mümkün olmuyor. Hatta 2020’de çıkan Underwater filmini de listeye ekleyebiliriz. Matt Kindt esinlenmemiş olsa dahi Netflix uyarlamasının bu filmlere benzer bir ambiyans yakalayacağını düşünüyorum.

Netflix Uyarlaması

Netflix yönetmen koltuğu için Paradise Hills yönetmeni Alice Waddington‘ı uygun gördü. The Maze Runner, Pacific Rim ve gelecek Mouse Guard filmlerinde de senaristlik yapan T.S. Nowlin de hikayeyi senaryoya çevirecek.

Yapımcılar ise Dark Horse Entertainment‘tan gelen üç isim.

Dark Horse Comics ile Netflix’in ilk işbirliği bu değil. Grendel de dizi olarak gelecek. Daha önce de The Umbrella Academy uyarlaması yaptılar birlikte. Umalım da bu çizgi roman uyarlaması da The Umbrella Academy gibi mantık hataları ve hikaye açıklıkları ile dolu bir senaryoyla sonlanmasın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Wolverine ve Deadpool Aynı Filmde Yer Alır Mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.