Haberler

Sanal Gerçeklikte FRP Oynamak Artık Mümkün!

sanal-gerceklik-ryo-banner

Sanal gerçeklik firması AltspaceVR‘ın sanal masabaşı FRP ortamı fikriyle başlayan projesi, Wizards of the Coast‘un resmi desteğini alarak gerçeğe dönüştü.

Üç boyutlu Skype’a benzetebileceğimiz proje sayesinde istediğimiz gibi düzenleyebileceğimiz, sanal ortamda arkadaşlarımızın avatarlarıyla masa başına toplanıp FRP oynayabileceğiz.

Sanal avatarlarıyla oyuncular oyun masasının üzerindeki harita gibi nesnelerle etkileşime girebilirken ekranlarındaki diğer panellerle internet sayfalarından veya çeşitli kaynaklardan ihtiyaç duydukları bilgilere erişebiliyorlar. Resimlerde görebildiğimiz üzere masanın üzerinde asılı duran zarlar yardımıyla da atılması istenen zarlar seçilerek atışlar gerçekleştirilebiliyor.

altspacevr-frp

Böyle bir ortam sağlandığına göre oyun yöneticilerinin de unutulması doğal olarak beklenemezdi. Kendi konsollarındaki ayarları kullanan oyun yöneticileri, o anki duruma göre istediği müzik ve ses efektlerini devreye sokabilirken, toplanıldığı varsayılan mekanın döşemesinden atmosferine, birçok değişkenle oynayarak oyun tecrübesini zenginleştirebiliyorlar.

Projenin WotC’dan resmi destek aldığını yazının başında belirtmiştim. Bunun sayesinde uygulama içi görseller ve yaratık bilgileri gibi veriler de doğrudan resmi kaynaktan alınmış oluyor. Uygulamanın 2014’te piyasaya sürülen son D&D sürümü kurallarını desteklediği bilgisini de eklemeden geçmeyelim.

sanal-gerceklik-ryo-gorsel

Uygulama şu an için sadece Oculus Rift DK2 ile çalışmak üzere tasarlanmış ve doğal olarak çok yaygın bulunmuyor. Üreticiler OR’nin 2016‘da satışının yaygınlaştırılmasıyla uygulamanın daha yaygın olarak kullanılabileceğini umuyorlar.

Bu uygulama ve benzerlerinin farklı konseptlerde de karşımıza çıkıp çıkmayacağını merakla bekliyoruz. Örneğin çeşitli masa oyunlarının veya popüler kart oyunlarının sanal gerçeklik uyarlarmaları gayet tabi yapılabilir. Hiçbir sanal gerçeklik bana göre aslının yerini tutmasa da gelişim gelişimdir, gelsin görelim diyorum.

Bu da prototip videosu:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Işın Kılıçları Gerçek Oldu!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.