Haberler

Plüton’un Karanlık Yüzüne “Mordor” Adı Verildi

pluton-banner

Plüton gezegeninin yüzeyine şu ana kadarki en yakın uçuşunu yapan NASA’nın uzay aracı New Horizons‘tan (Yeni Ufuklar) ilk en ayrıntılı fotoğraf geldi.

Uzay aracının, tarihteki ilk Plüton’a en yakın uçuşu sayesinde bu fotoğraf alınabildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) dokuz yıldır uzayda seyahat eden uzay aracından gelen ilk görüntünün ardından Pluton’a ait bugüne kadar çekilmiş en ayrıntılı fotoğrafı geçti.

Fotoğrafa göre, artık gezegen sayılmayan Pluton’un yüzeyinde onlarca dağa benzer yükseltiler bulunuyor. Fotoğraftan bu durum ayrıntısıyla görülüyor.

pluton-yakin

Mordor Meğer Plüton’daymış

NASA ayrıca 4 fotoğraf daha yayınladı. New York Times’ta yer alan bilgilere göre “cüce gezegen”in üzerinde 100 milyon yıldan daha yaşlı olmayan kraterler yer alıyor. Ayrıca çekilen fotoğraflara göre yaklaşık 3 bin 352 metre yüksekliğinde buz dağları da yer alıyor.

pluton-gezegen

Öte yandan Pluton’un en büyük uydusu Charon’un da fotoğrafları çekildi. Bunlara göre uydunun üzerinde (fotoğrafa göre Kuzeydeki) büyük düzlüğe dünyaca ünlü yazar Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adındaki üçleme romanında yer alan Orta Dünya’daki”Mordor”un adı verildi. Uydunun üzerinde (sağ bölgesindeki çizgi) de 6.4 ila 9.6 kilometre büyüklüğünde kanyonların olduğu belirlendi.

Kaynak: Oda TV

İlginizi Çekebilir  Gotham City'de Geçecek Resmi Batman FRP Sistemi Duyuruldu!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazı yanlış çevrilmiş. pluto nun en büyük ayındaki karanlık bölgeye mordor denmiş. düzeltilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu