Haberler

Playstation’ın Geliştiricisi Ken Kutaragi, Metaverse’ün İnsanları Ayrıştıracağını Söyledi

PlayStation oyun konsollarının geliştiricisi Ken Kutaragi, metaverse ile ilgili teknoloji endüstrisindeki yaygın kanıyı reddetti. Kutaragi; metaverse platformlarının zannedilenin aksine sanal ve gerçek dünyayı birleştirmek yerine, ikisini birbirinden daha da ayırdığını ifade etti.

Popüler oyun konsolu PlayStation’ın geliştiricisi Ken Kutaragi, metaverse ile ilgili teknoloji endüstrisindeki yaygın kanıyı reddettiği yeni açıklamalar yaptı. Metaverse platformlarının zannedilenin aksine sanal ve gerçek dünyayı birleştirmek yerine, ikisini birbirinden daha da ayırdığını söyledi. Bunun insanları da birbirinden ayıracağını ekledi.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlüklerini de iri ve hantal bulduğuna işaret eden Kutaragi, bu ekipmanları takmanın sinir bozucu olduğuna da sözlerine ekledi.

Kutaragi, kullanıcıların gerçek benlikleri yerine süslü bir avatar kullanmalarını anlamsız bulduğunu dile getirdi. Güncel olarak Ascent Robotics Inc‘de CEO’luk görevini sürdüren geliştiricinin, 1993 yılında Sony’de video oyunu departmanını kurduğu biliniyordu.

Elon Musk da Benzer Açıklamalar Yaptı

Benzer şekilde; elektrikli otomobil devi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk da kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bir röportajda, metaverse fikrinden o kadar da etkilenmediğini dile getirmiş ve metaverse’ün, bir gerçeklikten çok yeni bir pazarlama hilesi olduğuna işaret etmişti.

Dünyaca ünlü CEO ayrıca, sanal gerçeklik gözlüklerini pahalı, hantal ve rahatsız bulduğunu da sözlerine eklemişti. Musk, eğlence için yüze büyük bir ekran takmanın pratik olmadığını ifade etmişti.

Öte yandan; teknoloji dünyasının önde gelen figürlerinin birçoğu, ‘metaverse‘ ve ‘Web3‘nin dijital dünyada devrim yaratması beklenen iki trend olduğuna işaret ediyordu. Facebook da kısa bir süre önce CEO Mark Zuckerberg‘ün Facebook’u bir metaverse şirketi haline getirme hedefini hayata geçirmek ve gerçeğe yakın sanal dünyalar oluşturma konusundaki odağını daha iyi yansıtmak için şirket adını ‘Meta’ olarak değiştirmişti. Yapılan isim değişikliği kapsamında; Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus, ‘Meta’ isimli tek bir şirket çatısı altında toplanmıştı.

Şirket ayrıca, hafif ve rahat akıllı gözlükler üretmek için Ray-Ban ile iş birliği yapmıştı. Benzer şekilde; Apple ve Google’ın da ayrı ayrı, teknoloji dünyasında belirleyici olması beklenen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükleri geliştirdiği biliniyordu.

Kaynak: Bloomberg

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  GenCon 2015'te Kapılar Açıldı, Fantastik Oyunlar ve Etkinlikler Başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.