Oyun Haberleri

Yeni Mass Effect Oyunu Commander Shepard’lı mı Olacak?

Bioware mağazası resmi internet sitesinde yeni Mass Effect oyunu posterinin açıklamasına “Reaper tehdidinin yok olmasının ardından Shepard ve hayatta kalan diğerleri…” yazınca ortalık karıştı.

Yeni Mass Effect oyunu bir süredir büyük bir gizlilik içinde geliştiriliyordu. Oyun hakkında bildiklerimiz yalnızca iki kaynaktan geliyordu.

1) Game Awards 2020’de oyunu geleceğini bir video ile duyurmuşlardı. Bu videoda Liara’yı N7 amblemini ararken görmüş olmak orijinal üçleme hayranlarını duygulandırmıştı.

İlgili Makaleler

2) Geçtiğimiz N7 kutlamalarında da yeni bir poster yayınlamışlardı. Bu posterin ortasında da Geth’i anımsatan bir krater vardı.

YouTube player

İşte aylar sonra oyun hakkındaki ilk bilgi de bu poster üzerinden sızdı. Çünkü Bioware mağazası posterin açıklamasına çok çarpıcı şeyler yazmıştı. Gerçi posterin tanıtımı yayınlanmasının ardından çok hızlı bir şekilde değişti. Ancak dikkatli Mass Effect hayranları o eski açıklamayı çoktan kaydetmişti.

Posterin altında yazanlar şu şekilde:

Shepard’ın son görevi Dünya’nın da dahil olduğu ağır bir bedel karşılığında Reaper tehdidini bitirdi. Shepard ve hayatta kalmayı başaranlar bu yıkımın izlerini silmeye çalışırken hayranlar sırada neyin olduğunu merak ediyor.

Aslında hayranlar şu an daha çok “Dünya’nın da dahil olduğu yıkım derken?” ve “Shepard ve hayatta kalmayı başaranlar mı?” kısımlarını merak ediyor. Nitekim Shepard’ın hayatta kaldığını ima eden sahneyi yalnızca Destroy Ending, namı diğer Kırmızı Son’da görüyorduk. Fakat bu sonu gördüğümüz koşullarda Dünya yok olmuyordu. Aksine, Dünya’yı kurtardığımızdan emindik. O zaman yeni Mass Effect oyunu hangi sonu asıl hikaye kabul edecek?

Bu gelişmenin ardından Bioware yetkililerinden Michael Gamble, Twitter üzerinden açıklama yaparak posterin başta hatalı bilgilerle yayınlandığını söyledi. Posterin tanıtımını yazan kişinin mağazada çalıştığını, yeni oyun hakkında bilgi sahibi olmadığını iddia etti.

Normalde Mass Effect söz konusu olunca anında hayranların heyecanlı sohbetlerine dahil olan, en az bizler kadar Mass Effect’e hayran olan Shepard’ın sesleri Mark Meer ve Jennifer Hale ise hâlâ sessizliğini koruyor. Bu çok şüpheli bir durum. Shepard’ın yeni oyunda döneceği yönündeki inancımızı körüklüyor.

Tanıtım Yazısının Devamı

Bioware mağazasının orijinal tanıtım yazısı bu şekilde.

Duyuru posteri betimlerken gemiyi “Normandy’e benzeyen bir gemi” olarak tanıtmış. Ayrıca Gary McKay de posterde en az 5 sürprizin gizli olduğunu söylemiş.

Öncelikle bu geminin neresi Normandy? Yazar gemiyi Normandy’e benzettiği üzere Michael Gamble’ın “mağazadan, oyunu bilmeyen biri yazmış” yönündeki açıklaması bir nebze inandırıcı geliyor.

Poster konusunda da Krogan’ın ve Geth şeklindeki kraterin gözümüze çarptığı bariz. Burada sürprizlik bir durum yok. Ancak o Krogan, Wrex Urdnot ise başka tabii. O zaman buna sürpriz deriz işte!

Sizce posterde gizli diğer sürprizler ne olabilir?


Bu arada 2022 yılı itibariyle Mass Effect Legendary Edition’ın Xbox Game Pass’e dahil olduğunu hatırlatalım. Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Orijinal üçlemeyi yahut Legendary versiyonunu oynama fırsatınız olmadıysa bence bu kaçmayacak bir fırsat.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.