Oyun Haberleri

Xbox, Nintendo ve Sony, E3 2023’e Katılmayacak

Entertainment Software Association (ESA) tarafından düzenlenen E3‘ün pandemiden bu yana dört yıldaki ilk fiziksel etkinliğinin başarılı bir dönüş olması beklenirken, oyun konsolu üreticilerinin üçü de E3 2023‘ü atlamayı tercih etti.

IGN‘in haberine göre; Xbox, Sony ve Nintendo, Haziran ayında gerçekleştirilecek E3 2023‘te yer almayacak ya da Los Angeles Kongre Merkezi alanında bulunmayacak.

Geçen hafta IGN‘e konuşan Xbox CEO’su Phil Spencer, platformun E3 etkinliğindeki gösterimi için basın ve tüketiciler için uygun zamanı beklediklerini söylemişti fakat IGN’in edindiği bilgiler, etkinlikte Xbox‘ın bir standının olmayacağı yönünde.

Spencer açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “E3 benim için oyunculuktaki ufuk açıcı anlardan biri. Her yıl Los Angeles’a yolculuk yapma, orada binlerce kişiyi bulma ve harika şeyler öğrenme alışkanlığını seviyorum. Sektördeki insanlarla karşılaşmak, yaptığımız hayran etkinlikleri… Bunun kesinlikle devam etmesini istiyorum. Xbox, ESA’nın yönetim kurulunda ve bence başarılı, sağlıklı bir ESA, yapacağımız iş için kritik öneme sahip. Her zaman olduğu gibi gösterimimizi E3 etkinliğine katılacak basın ve hatta tüketiciler için umuyorum ki en uygun saatte yapacağız. Şu an bunun için çabalıyoruz, ESA ile planları üzerinde görüşmeye devam edeceğiz. Söylediğim gibi biz yönetim kurulundayız ve E3’ü başarılı kılmak için ne yapabiliyorsak yaptığımızdan emin olmak istiyoruz.”

Öte yandan PlayStation, ESA ile yaşadığı anlaşmazlıklardan sonra 2019 yılında fuardan ayrılmıştı. Nintendo ise, geleneksel olarak E3‘te her yıl stand açıyordu. Ancak IGN, sektörden güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberde; ne Nintendo ne de Sony‘nin E3 2023 fuarında yer almayacağını yazdı.

Bu durum E3 için ciddi bir tehlike olma potansiyeli taşıyor. E3 için yapılan yatırıma iyi bir dönüş alınacağı bilinmeden ve teknoloji sektöründeki büyük belirsizlik içinde çoğu yayıncının E3 2023 için ‘bekleyelim, görelim’ anlayışı sergilemesi muhtemel. Kaynakların görüşü, “Bilgi akışı yeterince iyi değildi. Bence kimse sahneye ilk çıkan isim olmak istemez.” şeklinde.

Geçtiğimiz yıl ESA, E3 2023‘ün 13-16 Haziran tarihleri arasında düzenleneceğini açıklamıştı. 15-16 Haziran tarihleri ise E3 Oyuncu Günleri olarak halka açık yapılacak. Etkinliğin organizasyonundan sorumlu şirket Star Wars Celebration, New York Comic Con ve PAX etkinliklerini de yürüten ReedPop olacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.