Oyun Haberleri

Ubisoft’ta Vivendi Devri Kapandı

Oyun devi Ubisoft‘un Başkanı Yves Guillemot nihayet rahat bir nefes alabilecek. Fransız video oyun firması Ubisoft, Vivendi‘nin elinde bulunan 30.489.300 hisseyi geri almak için anlaştı. Bu hamle, Blizzard’ın da sahibi olan Vivendi’nin Ubisoft üzerinde kontrol sağlama isteğinin sona erdiğini gösteriyor.

Vivendi’nin Ubisoft’un yönetimi ve operasyonları üzerinde kontrol sağlamak istemesi 2016 yılında başladı. Ubisoft’un arzusu ise firmanın baskısından kurtulup özgür kalmaktı. Hatta 2016’da Wall Street Journal’a konuşan Yves Guillemot, Vivendi’nin Ubisoft’ta hala hissesi olduğu için rahat edemediğini söylemişti. O zamanlar Vivendi’nin Ubisoft’ta yüzde 23 hissesi vardı ve Fransız kanunlarına göre; bir kişi ya da şirketin elinde bulundurabileceği stok miktarı yüzde 30 olarak sınırlandırılırken, bu oran yüzde 30’u geçtiği taktirde şirket halka arzda bulunmak zorunda kalıyordu.

Dün açıklanan anlaşma ile Guillemot’un dertleri sona erdi. Vivendi‘nin elindeki 30 milyondan fazla hisse, Epic Games ve League of Legends‘in geliştiricisi Riot Game‘in de sahibi olan Tencent ile Ubisoft tarafından geri alındı. Anlaşmanın sonunda Vivendi Ubisoft’taki tüm hisselerini devretti ve önümüzdeki 5 yıl boyunca da şirketin hisselerinden almayacağını taahhüt etti.

Bu anlaşma ile Ubisoft ve Tencent işbirliği 5.6 milyonluk hisse payına ulaştı. Şirket hisselerini Vivendi’den kurtaran ve Tencent ile giriştiği stratejik ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ubisoft’un Kurucu ve CEO’su Yves Guillemot, yeni anlaşma ile Ubisoft’un önümüzdeki yıllarda Çin’deki gelişimini hızlandıracaklarını ve büyük potansiyele sahip piyasadan yararlanabileceklerini belirtti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Pawn of the Dead Oyunu Steam'de Ön Siparişe Açılıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.