Oyun Haberleri

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, Konsol Vergileri İçin Adım Attı

Oyun konsolları için konulan ek vergilerin kaldırılması için Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği‘nden adım atıldı. TOGED, ek vergilerin kalkması için Ticaret Bakanlığı‘na çözüm önerilerini sundu.

2020 yılı sonunda PlayStation 5 ve Xbox Series X/S alma hayalleri kurarken, gelen ek vergilendirmeler yüzünden hayallerimiz suya düşmüştü. Bir de buna ek olarak dijital ve kutulu oyunlarda da fiyatlandırmanın yurtdışı fiyatlarına göre pahalı olması, biz oyuncuları zora sokmuştu. Kur dalgalandırmaları, ek vergiler derken değil oyun konsolu almak; son çıkan oyunlara ulaşmak da pahalı bir hale gelmişti.

Konu hakkında yayıncılardan, medya kuruluşlarından ve sosyal medya platformlarını kullanan oyunculardan farklı farklı tepkiler görmüştük. Ancak konu hakkında vergilerin geri çekilmesi ya da indirim yapılması gibi bir durum söz konusu olmamıştı. Belli başlı oyun platformları Türkiye’ye özel fiyatlandırmalar sunsa da konsollar üzerindeki fiyatlandırma büyük bir problemdi.

Bugün sosyal medyada da kendisine genişçe yer bulan bir haber çıktı. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED), Ticaret Bakanlığı’na konu hakkında çözümlerini sundu. TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, AA muhaberine verdiği bilgilendirmede sektörün gelişimini desteklemek adına, ek vergilendirmelerin kaldırılması gerektiğini ilettiklerini bahsetti.

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, oyun sektörünün yıllar içerisinde büyüdüğünü, ülkemizdeki yatırımların arttığını belirterek bu sektöre katkı sağlanması adına çözümler bulunması gerektiğinden bahsetti. Ticaret Bakanlığı’na sunulan görüş ve önerilerde de şu ifadeler yer aldı:

Ülkemiz oyun sektörü üretim anlamında altın çağını yaşarken henüz oyun konsolu üreten bir şirketimiz bulunmamaktadır. Tüm dünyada oyun konsolu üreten şirket sayısı da birkaç adedi geçmemektedir. Son vergi düzenlemeleri tüketicilerin oyun konsollarına erişimini zorlaştırırken, bir yandan da ülkemizde oyun konsolları için oyun geliştiren şirketlerimizin son kullanıcıya ulaştırmasını güçleştirmektedir. Ülkemiz oyun sektörünün gelişiminin daha ivmelenmesi hem oyun konsolları için üretimin teşvik edilmesi hem de tüketicilerin dilediği oyuna kolay erişimiyle mümkün olacaktır. Bugün sektördeki tüm geliştiricilerimizin, genç yaşta oyunları oynayarak ve bu kültürün bir parçası olarak yola çıktığını düşünürsek, bugünün oyun tüketicileri geleceğin potansiyel oyun ekosistemi çalışanlarıdır. Bu doğrultuda oyun konsollarına getirilen ek vergilerin sıfırlanması ve özel tüketim vergisinin de kaldırılmasının oyun sektörünün gelişimine ve ülkemiz hizmet ihracatına çok önemli katkı sunacağına inanmaktayız

TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin

TOGED’in çözüme dayalı bu paylaşımı umarız gerekli devlet kurumlarınca ve üst kademe yöneticiler tarafından dikkate alınır. Vergilerin oranı sabit kalsa da fiyatlandırmaların döviz kuru üzerinden yapılıyor oluşu ve ekonomik alım gücünün düşmesinden dolayı bir hobi olarak gördüğümüz oyunculuk pahalı bir hobi haline gelmişti.

Umarız bir çözüm bulunur.

Haber Kaynağı: AA

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fallout Shelter Artık PC'de!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.