Oyun Haberleri

Türk Yapımı Cthulhu Oyunu Stygian, Steam’de Yeşil Işık Yakmaya Hazır

stygian-banner

Sizlere daha önce duyurduğumuz, rol yapma oyunu, korku ve macera türündeki Stygian: Reign of the Old Ones oyunu Steam’de Greenlight arasına girdi.

Türk firması Cultic Games tarafından geliştirilen oyun şu anda Steam’de yerini almak için destek bekliyor.

Bu oyunun pazara girmesini, tüm dünyaya açılmasını hepimiz istiyoruz ve bunun için yapmamız gereken şey çok basit.

Hemen bu adrese girin! “Steam’de bulunsaydı, bu oyunu alır mıydınız?” sorusuna “Evet” tuşuna basarak cevap verin. Ne kadar çok oy alınırsa yeşil ışık o kadar çabuk yanacaktır.

Haydi Stygian, kap yeşil ışığı…

stygian-resim

Stygian: Reign of the Old Ones Hakkında

“Stygian: Yüce Eskilerin Hükmü” Howard Phillips Lovecraft’in esrarengiz ve garip boyutlarında geçen, korku içerikli, doğaüstü bir RPG oyunudur. Yüce Eskilerin uyanışından bu yana bir sene geçmiştir ve dünyamız artık ölü bir gezegendir. Stygian, oyuncuyu harabeye dönmüş Arkham kasabasından alıp cehennemin derinliklerine doğru kasvetli bir yolculuğa çıkaracaktır.

stygian02

Oyunumuz, 20’li yılların illüstrasyon tarzına öykünen 2 boyutlu grafikleriyle, zengin bir RPG ve sıra bazlı taktik savaş tecrübesini birleştimeyi amaçlamaktadır. Stygian, Lovecraft okuyarak ve Planescape: Torment, Fallout, Heroes of Might and Magic gibi oyunları oynayarak büyüyen bir ekibin elinden çıkmaktadır.

Oyuncular, karakterlerini kendi istekleri doğrultusunda, özel başlangıç hikayelerine sahip meslekler ve akıl sağlıklarını tazeledikleri inanç sistemleri üzerinden zengin bir yetenek havuzuyla geliştireceklerdir.

Oyunun üslubu sadık bir şekilde H.P. Lovecraft’ın eserlerini takip edecektir. Görevlerinizde, Erich Zann’ın lanetli kemanını kullanarak şeytani bir varlığı çağıracak, “Yabancı” öyküsünün zavallı deforme kahramanını grubunuza katacaksınız. İdrakınızın ötesindeki güçlere karşı vereceğiniz çaresiz savaşın ağır yükünü oyunun sonuna kadar sırtlanacaksınız. Fiziksel çatışmadan olabildiğince kaçınacak, büyü yapmanın tehlikeli sonuçlarını kabullenecek ve kaybettiğiniz akli dengeniz karakterlerinize çeşitli akıl hastalıkları olarak geri dönerken, hayatta kalmak için bazen en doğru seçeneğin gecenin içinde sizi bekleyen dehşetten kaçmak olduğunu anlayacaksınız.

stygian05

Stygian, RPG’lere taze bir soluk getirirken , özündeki tuhaf korku unsurlarıyla kendi sahnesinde özgün bir ses olmayı amaçlamaktadır.

Kısa Tarih

Tüm hayatın, bazı gerçekleri bilmiyor olmanın rahatlığıyla geçmişti. Kırılgan boyutumuzun yanıbaşında varoluşumuzu tüketmek için bekleyen karanlığa uyanana dek… Dehşetengiz bir şey, binlerce yıllık uyksunu terk etti ve bildiğimiz şekliyle gerçeklik, çökmüş durumda. Arkham şehri bu dünyadan olmayan bir yere çekildi ve sakinleri artık mutlak dehşetin gölgesinde yaşamaya mahkumlar. Kıyametten sağ çıkanlardan biri olarak şehirdeki garip olayları araştırırken, yükselen karanlığa aklen ve bedenen karşı koymaya çalışacaksın, eğer mümkünse tabii…

stygian06

Oyunda Neler Var?

 • Lovecraft’ın atmosferini ve dönemin korku edebiyatını yansıtan tamamen el ile çizilmiş 2 boyutlu bir dünya.
 • Lovecraft’ın ikonik temalarını yaşatan görevler ve hikayeler. En sevdiğiniz korku hikâyelerinde rol alın ve sonuçlarını rol yapma stilinize göre şekillendirin.
 • Uğursuz seyahâtinizde size yol arkadaşlarının en tuhafları eşlik edecek. “Yabancı” öyküsünün yalnız zaman yolcusu, Herbert West’in ellerinde diriltilmiş ölü 1. Dünya Savaşı askeri, Ulthar’lı narsist medyum bir kedi ve daha niceleri eksantrik grup arkadaşlarınız arasında yer alacak.
 • Karakterinizin akli dengesi diyalogların gidişatını şekillendirecek ve farklı seçenekler sunacak, karakterinize yarar sağlayabildiği kadar önünde engel de teşkil edebilecek. Bazen delirmiş bir dünyada gerçek bir deli olmak işinize de yarayabilir.
 • “İnanç sistemleri” karakterinizin kaybettiği akli dengesini nasıl kazandığını belirlemenin yanında özel rol yapma fırsatları da sunacak. Rasyonel bir karakter, doğaüstü bir yaratığa dair yürüttüğü araştırmanın sonucunda akli dengesini geri kazanırken, ilahi kuvvetlere inanan bir karakter kayıp bir ruhu Tanrı’nın yoluna yönlendirince akli denge puanı kazanacak.
 • Bazen yararından çok zararı dokunan eşsiz bir büyü sistemi. Stygian’ın kara büyüleri fazlasıyla etkilidir fakat akli dengenize, sağlığınıza hatta ruhunuza mâl olabilir. Gerçek okültün efendisi olmak, parmak uçlarınızdan rengârenk ışıklar saçmaya benzemez.
 • “Heroes of Might and Magic” benzeri 2 boyutlu sıra bazlı stratejik savaş sekansları.
 • Lovecraft arketiplerine hayat vermek için tamamen farklı başlangıç hikâyelerine ve uzmanlıklara sahip 7 karakter sınıfı.
 • Mücadeleniz dünyayı kurtarmak için olmayacak, o savaş çoktan kaybedildi. Yok oluşa mahkum edilmiş bir dünyada bireysel kurtuluşunuz ya da intikam için mücadele vereceksiniz.

Oyunla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. heralde tamamiyle türkce dil paketide olucaktır hem türk yapımı sonucta uzun yıllardır ağız tadıyla rpg yapmadık helede lovecraftın atmosferiyle hic yapma şansımız olmamıştı

  umarım dil paketi cıkar
  bi cok oyuncunun yabancı dil seviyesi oldukca düşük haliyle cok zorluk cekiliyor ve türkiyede oyun sektörünün gelişmeme nedenlerinden biride budur
  insanlar rpgnin tadını alamıyor oynadıkları oyunda görevleri ve hikayeyi genelde sallamasyon yapıyor direk millet aksiyona atılıyor anlamadığı icin diyalogları böyle oluncada tad denilen duyguyu yakalayamıyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.