Oyun Haberleri

Tower of Tiestru, Türk Oyuncularının Desteğini İstiyor

Tower of Tiestru

Yerli firma Warlock Arts oyun stüdyosu tarafından geliştirilen Tower of Tiestru, Türk oyuncuların desteğini istiyor.

Steam Greenlight platformuna giriş yapan Tower of Tiestru, kendine has özellikler barındıran bir strateji oyunu olarak yeşil ışığı arıyor.

Tower of Tiestru, Ankara’da bulunan Warlock Arts oyun stüdyosu tarafından geliştirilmiş ve kendine has özellikleri olan bir strateji oyunudur.

Oyunun Hikayesi

Oyun belirsiz geçmiş bir zamanda, insanlığın zayıf düştüğü ve karanlığın ise dünyayı yönettiği bir zamanda geçmektedir. Karanlık o kadar güçlenmiştir ki, toprak ve güneş cansızlaşmış ve dünyada yaşamanın tadı kalmamıştır.

Tower of Tiestru ResimKaranlık güçler, zekice bir plan ile Tower of Infinity’yi yani dünyaya can veren ışık kaynağını ele geçirmişlerdir. Ve o güzelim ışıklı kule, enerjisini kaybetmiş ve zamanla dünya da bu uğursuzluktan nasibini almıştır. Tower of Tiestru adı ise halk tarafından verilen bir ad olup kulenin artık karanlık güçler tarafından ele geçirildiğini simgelemektedir (Tiestru eski ingilizcede Darkness demektir). Kısaca karanlığın dünyayı ele geçirmesi Tower of Infinity’nin ele geçirilmesi sayesinde olmuştur.

Geçen zaman içerisinde nice cengaver savaşcı ve büyücü kuleyi temizlemeye çalışsada malesef başarılı olamamışlardır.

İşte bu noktada bir Warlock olarak, ışığı kulede hakim hale getirme çabasına giren bir karakteri oynuyorusunuz. Ve türlü büyülerinizle yaratacağınız kristaller ile düşmanlarınızı alt ediyorsunuz.

Warlock’uğunuz kulenin her level’ını başarıyla geçip Crystal of Light’ı Tower of Tiestru’nun en son level’ına taşıyabilirse Tower of Tiestru yeniden Tower of Infinity olacaktır ve dünya ışığına kavuşacaktır.

Oyunun özellikleri ve gameplay

Tower of Tiestru 3 boyutlu olup oyunculara farklı farklı çekici haritalar sunmaktadır.

Öncelikle bize sunulmuş olan haritalarda düşmanların çıkabileceği noktalar belirlenmiştir. Bu çıkış noktalarını hesaba katarak harita üzerindeki güvenli bölgeleri belirlemek oyuncuya kalmıştır. Oyuncu ışık kaynağını (Crystal of Light) stratejik bir yere yerleştirir. Oyuncuya tanınan bu özgürlük her bir oyunu birbirinden farklı kılacaktır.

Işık kaynağı yerleştirildikten sonra bu kaynağı en verimli şekilde korumak gerekmektedir. Bunun için oyuncu kendisine sunulmuş olan kristalleri grid tabanlı haritada istediği gibi yerleştirir.

Tower of Tiestru Resim 2Yalnız kristallerde ustalaşamak gerekmektedir, zira hepsinin özellikleri farklıdır. Oyunda şu anda bulunan kristaller sırasıyla, Block, Frost,Fire, Teleport, Lightning ve Resource Generator.

Her Kristal farklı özelliklere sahiptir. Mesela Block kristali, Health’i çok yüksek olduğu için düşmanlara duvar niyetine kurulurken, Teleport kristali düşmanları çıktığı yere geri ışınladığı için çıkış noktasından daha uzak yerlere yerleştirilmektedir. Resource Generator Kristali, ışık hüzmelerinin altına yerleştirilirse, resource üretmeye başlar, Frost kristali düşmanı yavaşlatır, Fire kristali düşmana ateş eder. Lightning kristali ise aynı şekilde düşmana ateş eder fakat çok daha güçlü bir kristaldir ayrıca çalışması için Crystal of Light’a bağlantılı olması şarttır.

Bunların yanı sıra oyuncunun belirlediği stratejiye bağlı olarak kristaller üst üste dizilebilir, ucuz kristaller alt katlara yerleştirilebilir, pahalı olanlar ise üst katlara… Aynı şekilde Crystal of Light da istenilen yüksekliğe koyulabilir. Fakat düşmanlar da buna karşılık, alt kattaki kristallleri kırdıkça, yukardakileri aşağıya indirirler. Bu nedenle Tower of Tiestru oldukça değişik bir oyun olup yapılan her hamleye dikkat etmek gerekmektedir.

Ancak değişiklikler bu kadar değil, unit upgradeleri için de değişik bir yöntem kullanılmıştır. Oyunun mantığı gereği ışık çok değerli olduğundan upgradeler de ışık üzerine kurulmuştur. Oyunda upgradeler resource verilerek yapılmamaktadır, dikkatli bir şekilde Kristal yapıları oluşturmanız beklenmektedir. Örnek vermek gerekirse, Crystal of Fire’ın verdiği zarar 10 birim ise, Crystal of Light ın yanına koyduğunuzda bu değer hemen artar (Crystal of Light ile bağlantı kurulursa). Ve aynı şekilde Crystal of Light dan ışık alan farklı kristallerin farklı özellikleri gelişir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Crystal of Light ile yapılan bağlantılarda sadece komşu renkli kristallerden ışık taşımaya devam edilebiliyor olunmasıdır. Bu taşıma işlemi yukarı katmanlardan yaparsanız kristalleri düşman saldırılarından korumuş olursunuz. Ancak alttaki kristalleri yok edilirse havada asılı kalanlar yok olacaktır.

Tower of Tiestru Resim 3Oyunda kısayolları kullanmak çok önemli, özellikle katman gösterme özelliği de oyundaki hakimiyeti artırmaktadır. Oyun esnasında oluştulan kristal yapıları ile harita coğrafyası değişirken, düşmanların yolları da değiştiriliyor. Oyun esnasında, kristallerimizi satabiliyoruz.

Tamamen oyuncunun stratejisine bağlı olarak Crystal of Light istenilen yere yerleştirilebilir. Uzak, yakın, yerde veya kristallerin üstünde olabilir.

Her wave gelen düşmanların sayısı farklıdır. Her düşmanın Health, Damage, Speed ve Teleport resistance ı da aynı şekilde farklıdır. 4 farklı orc, 2 farklı örümcek ve 2 farklı akrep olmak üzere 8 adet düşman vardır (şu anda).

Stratejik olarak oyuncu haritada Crystal of Light’ı düşmanların çıkış noktasından en uzak yere yerleştirebilir. Fakat o zaman Crystal of Light’dan enerji alıp kristallerin gücünü arttırması zor olacaktır.

Aynı şekilde Crystal of Light düşmanların çıkış noktasına yakın koyulursa bu sefer de düşmanlar Crystal of Light’a daha kolay erişirler.

Secret Minigame

Oyun esnasında melek sesine benzer bir ses çıktığında, bir treasure chest spawn olmuş demek oluyor. Fakat bu sesin tam olarak ne olduğunu kullanıcılara cok açık bir şekilde açıklamak istemiyorum. Gelen bir kaç cümle ile ipucu vererek oyuncunun ekstra kaynak kazanabileceğini kendisinin cözmesini istiyorum. Bunlar da ekranda çıkıyor, yani melekler seni koruyor haberin olsun şeklinde.

Tower of Tiestru, PC, Mac ve Linux platformları için piyasaya sürülecek. Türkçe, İngilizce ve Japonya dil desteği veren Gökhan Ertem tarafından geliştirilmiştir. Warlock Arts’ın da kurucusu olan Ertem, şimdi Türk oyuncuların desteğini istiyor.

Oyuna destek olmak için Tower of Tiestru’nun Steam Greenlight sayfasına giderek, oy vermeniz yeterli olacak.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.