Oyun Haberleri

Tim Cain, Dungeons and Dragons Oyunu Oynaması İçin Savunma Bakanlığı’na Yardım Etmiş

Fallout ve Outer Worlds’ün ortak yaratıcısı ve Troika Games‘in kurucu ortağı Tim Cain‘in, Savunma Bakanlığı’nın yapay zekası hakkında söyledikleri, oyuncuları şaşırttı.

Tim Cain, birkaç gün önce kendi vlogunda ABD Savunma Bakanlığı’nın yapay zekasını Dungeons and Dragons oyunu The Temple of Elemental Evil oynamak üzere eğitmeye yardımcı olduğunu açıkladı.

YouTube player

Tim Cain‘e göre, 2004 yılında Savunma Bakanlığı için çalışmaya başlayan eski bir yüksek lisans sınıf arkadaşı kendisine ulaştı. Cain videoda, “Temple of Elemental Evil’ı alıp harici bir yapay zekanın oyunu çalıştırabilmesi için bir API (programlama arayüzü) yazıp yazamayacağımı öğrenmek istedi,” diye açıklıyor.

Sözleşmeye göre bakanlık, Cain ve Temple of Elemental Evil’ın orijinal baş programcısı Steven Moret‘e Vampire: the Masquerade – Bloodlines‘ın geliştirilmesinin son günlerinde ToEE’nin bu versiyonunu geliştirmeleri için ödeme yaptı. Cain, Savunma Bakanlığı’nın yapay zekasına hiçbir zaman ilk elden tanık olmadıklarını söylüyor; Moret’le birlikte ToEE’nin uyumlu versiyonu üzerinde çalışıp gönderdikten sonra müşterilerinden ayarlamalar yapmaları için bazı notlar almışlar. Cain, “Harici bir programın Temple of Elemental Evil’in temel işlevlerini kontrol edebilmesini sağladık,” diye açıklıyor.

The Temple of Elemental Evi
The Temple of Elemental Evil

API’lerini şirket içinde test etmek için Cain ve Moret, XP kazanmanın olumlu, karakter ölümünün ise olumsuz pekiştirme sağladığı, büyük ölçüde rastgele seçimler yapan basit bir yapay zeka geliştirdiler. Videoda Cain, bu basit yapay zekanın bile kapasitesiyle kendisini şaşırttığı bir anekdotu anlatıyor. Cain ve Moret öğle yemeği için dışarı çıktıktan bir saat sonra döndüklerinde programlarının “bir parti kurduğunu, Hommlet’te binaları dolaştığını, insanlarla konuştuğunu, bir takipçi ve ekipman edinmeyi başardığını, Hommlet haritasından ayrıldığını, başka bir haritaya gittiğini ve dev örümceklerle savaştığını,” keşfetmişler.

Cain sözlerine şöyle devam ediyor;

Eğer rastgele bir yapay zeka bir saat içinde bunu yapabiliyorsa durum hafızası ve öğrenme algoritmaları olan bir yapay zekanın neler yapabileceğini hayal bile edemiyorum.

Cain tam zamanlama konusunda emin olmasa da, robotlar için ToEE’nin son yinelemesini 2005’in ilk yarısında, Troika’nın zamansız ölümünün ortasında bir zamanda teslim ettikleri görülüyor. Cain, ToEE’nin bu versiyonunu Arcanum: of Steamworks and Magick Obscura ve Vampire: the Masquerade – Bloodlines ile birlikte gönderdiği dördüncü proje olarak nitelendirse de bir daha haber alamamış.

Temple of Elemental Evil

Muhtemelen Pentagon veya 51. Bölge’nin altında bir yerlerde, cRPG’lerde çok başarılı işler çıkarabilen ve Dungeons and Dragons 3.5E kurallarına çok hakim bir yapay zekanın bulunduğu bir sabit disk var. Belki de bugün hâlâ Temple of Elemental Evil oynayıp tanrıları öldürüyor ve tapınağı korkunç elemental yaratıklardan temizliyor. Belki de Hommlet kasabası, şu anki huzurunu bu yapay zekaya borçludur.

2004 ve 2005 yılları arasında altı aylık bir süre boyunca Amerikalıların ödediği vergiler, tarihin en iyi RPG stüdyolarından birine destek oldu. Ancak bu bile Troika’yı kurtarmaya yetmedi. Bunu yazarken, Tim Cain’in The Temple of Elemental Evil’ın geliştirilmesine dair 20 dakikalık bir derinlemesine dalış yüklediğini fark ettim (yeni sekmede açılır). Bunlar asla tükenmeyebilir.

Kaynak: PCGamer

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.