Oyun Haberleri

Osmanlı Temalı Dijital Kart Oyunu “Deste: Harb Oyunları” Geliyor!

Osmanlı döneminde masaüstü kart oyunu var mıydı net bir bilgimiz yok lakin o dönemi dijital olarak yaşayabileceğiniz Deste: Harb Oyunları dijital kart oyunu yolda!

Tamamen Türk yapımı olan ve Indie bir ekip tarafından geliştirilen oyun oldukça eğlenceli olacak gibi duruyor. Gaming İstanbul fuarına gittiğimde oyunu yakından inceleme ve ekiple konuşma fırsatı buldum. Henüz alfa aşamasında olan oyun, öğrenmesi kolay ve oynaması zevkli bir oynanış sunuyor.

Oyunun yapımcıları diyor ki, “Deste: Harb Oyunları fikri ilk ortaya atıldığında, çalıştığımız ofiste üç adam, “Kart oyunu ne güzel konsept abi” gibi bir sohbet ederken konu ufak ufak, “O değil de Osmanlı ile ilgili bir oyun olsa süper olmaz mı?” tatlarına geçince dedik ki tamam; biz bu oyunu yaparız. “Fakat nasıl yaparız ki abi?” diyerek oturduk Google’ın başına… Nitekim hiçbirimiz ne oyun tasarlamışız, ne 3D model vs. bilmişiz, ne de bir konferansa katılmışız. Sadece oyun oynamışız ama bol bol… Unity ile bir başladık ve yaklaşık dört ayda şu anki konuma geldik.”

Deste: Harb Oyunları, Osmanlı İmparatorluğu’nun ihtişamına yakışır bir tema ile yola çıkılmış, stratejik bir kart oyunu. 30 kart barındıran toplam sekiz destenizi kendiniz kurabilecek, Yavuz Selim, Fatih, Kanuni, Hürrem Sultan, Kösem Sultan, Vahdettin, IV. Murad ve Orhan Gazi olmak üzere 8 kahramandan biri ile bu destenizi tamamlayıp düşmanınıza meydan okuyabileceksiniz. Minyatür kartları ve Efsun kartları olmak üzere şu anda iki farklı kategoride ve kahramana bağlı olarak değişen kart mevcut ancak bunun yanında her kartın Halk, Saraylı, Asker gibi bağlı oldu tebaa gibi özellikleri de var ve birbirleriyle çok uygun sinerjiler ile kullanılabiliyor. Şu anda 240 tane kart hazır ve destenizde yerini almayı bekliyor.

Oyun hakkında bazı komik ve ilgi çekici detaylar da yok değil… Örneğin oyun alanında herhangi bir sadrazam varsa, sadrazamın “soluna” yerleşen karakter nereden geldiği belli olmayan bir saldırı bonusu alıyor. Nasreddin Hoca kartı, oyun alanına ters geliyor ve sürekli ters oturuyor. Hezarfen Ahmet Çelebi uçarak geliyor ama bir türlü konamayıp hep havada kalıyor. Battal Gazi karakteri ise sırtındaki bir kapıya ellerinden zincirle bağlanmış bir şekilde oyun alanına iniyor.

Deste: Harb Oyunları’nın çıkış tarihi henüz belli değil ama oyun tam gaz geliyor. Heyecanla bekliyoruz.

Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Böylesine sıkıcı bir dönemi, bir de kötü çizimlerle sununca gerçekten ‘hiç yapma daha iyi’ diyesin geliyor. şu Sultan figüründeki elin duruşuna bak! Bunu yapanın içine sinmişmi acaba?

  2. Muhteşem yüzyıl bitti birde Ecdadımızı böyle saçma kart oyunlarında sergileyin, kanınız bozuk oğlum sizin….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.