Oyun Haberleri

Nintendo Switch, PS4’ü Geride Bıraktı Ancak Zor Zamanlar Yeni Başlıyor

Nintendo Switch; Game Boy ve PlayStation 4‘ü geride bırakarak tüm zamanların en çok satan üçüncü konsolu oldu ama firma için tehlike çanları çalmaya başladı.

Nintendo Switch

Nintendo firması 3. çeyrek raporunda, 2022 sonu itibariyle toplam 122,55 milyon adet Nintendo Switch sattığını bildirdi. Böylece Switch, gelmiş geçmiş en çok staanlar listesinde DS ve PlayStation 2‘nin ardından 3. sıraya yerleşti.

Ancak bu başarı Nintendo için yaklaşan kara bulutların içindeki tek umut ışığı. Şöyle ki; Switch‘in 31 Aralık’ta sona eren dokuz aylık dönemdeki birim satışları bir önceki yıl 18,95 milyon iken, 14,91 milyona düştü ve Mart ayında sona eren mali yılda geliri yüzde 5,6 azaldı. Oyun satışları da aynı dönemde yüzde 4 oranında düştü. Yeni Pokemon Scarlet ve Pokemon Violet oyunları toplamda 20,61 milyon adet gibi etkileyici bir rakama ulaşsa da bu düşüşü telafi edemedi. Sonuç olarak Nintendo, mali yıl tahminini 19 milyondan 18 milyon adede düşürdü.

Engadget‘ın haberine göre; şirket bu düşüşü devam eden yarı iletken sıkıntısına bağlarken, konsol eksikliğinin yazılım satışlarını da etkilediğine vurgu yaptı. Ancak Sony, geçtiğimiz çeyrekte PlayStation 5‘ler için yeni bir satış rekoru kırarak 7,1 milyon sattı ve bir önceki yıla göre yüzde 82 artış gösterdi.

Nintendo‘nun sorunlarının eskiyen donanımından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Tüketiciler en yeni OLED modelini tercih ederken, eski Switch ve Switch Lite modellerinde düşüş gözleniyor. Switch şu anda en yeni Xbox Serisi ve PS5 konsollarına kıyasla daha güçsüz durumda. Nintendo, geçen yıl bir sonraki konsoluna geçişin önemli bir odak noktası olduğunu ve yakında daha acil hale gelmeye başlayabileceğini bildirmişti.

Switch‘in tüm zamanların en çok satan konsolu olmak için yeterince uzun süre dayanabilip dayanamayacağını zaman gösterecek, ancak Nintendo‘nun PlayStation 2‘yi geçmek için yaklaşık 33 milyon adet daha satması gerektiğini belirtelim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.