Oyun Haberleri

Gereği Düşünüldü – Minecraft Yasaklansın!

minecraft-creeper

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dünyada 100 milyon oyuncuya ulaşan, “tekli oynanması durumunda sosyal izolasyona”, “çoklu oynandığında ise çocukları sosyal risklere açık hale getiren” Minecraft oyununu sakıncalı buldu ve yasaklanmasını istedi.

HaberTürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2009’dan bu yana dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye’de hızla yayılan Minecraft oyununa ilişkin incelemesini tamamladı. Bakanlık, oyunun yasaklanması için hukuki sürecin başlatılmasına karar verdi.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Minecraft raporu, ‘hukuki süreci başlatın’ talimatıyla Hukuk Müşavirliği’ne gönderildi. Raporda, ‘çocukların yaratıcılığını artırmaya teşvik edici gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi nedeniyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, kredi kartıyla oyunun satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına neden olabileceği, bu durumda çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği’ tespiti yapıldı.

minecraft-resim

Minecraft raporunda şu tespitlere yer verildi:

 • Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
 • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
 • Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
 • Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
 • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bu daha başlangıç mı? Daha başka oyunlar da yasaklanacak mı zaman içerisinde göreceğiz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fallout S.P.E.C.I.A.L. Videoları - Perception

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Bassinlar +18i cok istiyorlarsa. Yasaklanip da ne olacak? Hep domuzdan di mi itiraf edin. Inek beslemek daha avantajli oysa.

 2. -ulan veletler…yiğenlerim bu vahıt burda kayak yapmak yassahh.haydin dağılın.
  -ya dayı biraz daha kayalım be dayı hadi be dayı
  -yiğenim müdürün emri var gece vahıt saat 9 dan sonra burda extrem sporlar yasssahhh.müdür ben olsam sabaha kadar hoplayın zıplayın beni enterese etmez.

  yaşı tutan hatırlar tutmayan youtube da aratsın dayı kaykaycılar diye izlesinler.müdür artık kim ise???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.