Oyun Haberleri

Gamescom Türkiye Standında Büyük Kriz

Türkiye bu sene Gamescom’a iki salonda iki stand ile katıldı ancak Indie Oyun Salonu’ndaki sunumlarda büyük kriz yaşandı.

Gamescom’un ilk günü, hem B2B yani iş görüşmeleri için gelenler için hem de kısıtlı olarak oyunculara özel bölümleriyle başladı. Türkiye olarak da hem B2B alanında hem de oyuncuların da ziyaret edebildiği Indie Oyun alanında yer alınmış. B2B alanında bir sıkıntı olmadı ancak Indie alanındaki Türk oyun geliştiriciler maalesef oyunlarını oyuncularla buluşturamıyor!

Yaş Kısıtlaması Lisansı Alınmamış!

Dün sabah fuarın açılmasıyla birlikte Indie oyun alanındaki oyun geliştiricileri, ekranlarda ve bilgisayarlarında oyunları sergilemek için hazır beklerken standa gelen yetkililerin söylemleri ile şok yaşadılar. Almanya’daki oyun derecelendirme kurumu USK (Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle) yetkilileri, standın USK derecelendirmesi almadığını ve oyunlarını gösteremeyeceklerini söyledi.

USK; çocuklar, gençler, yetişkinler, sadece 18+ gibi oyunları Almanya’da derecelendiren bir kurum ve bu derecelendirmeye göre oyunların halka açık gösterimi sağlanabiliyor. Mesela USK 18 derecesi alan bir oyun, 18 yaşından küçüklerin görebileceği şekilde sergilenemiyor. Bunun için özel bir alan oluşturulması gerekiyor. USK lisansı için de fuar şirketinin, gösterilecek oyunları USK’a önceden göndermesi ve gösterim için izin alması gerekiyor. Lakin bu adım atlandığı için USK yetkilileri de Türkiye standında oyunların gösterimini engelledi.

Sonrasında yetkililer, oyunların sadece stand içinde gösterilebileceğine dair biraz yumuşadılar ancak standın etrafından geçen kişiler maalesef Türk yapımı, yıllarca emek verilmiş oyunları göremiyorlar. Özel olarak standın içine girip deneme imkanı bulabiliyorlar.

Hayal Kırıklığı

Gamescom’a binbir heyecanla gelip, stand ücretlerini ödeyip ilk kez belki de basınla buluşacak, kendisine yayıncı bulabilecek veya oyunculara oyununu anlatabilecek ekipler, derecelendirme eksikliği yüzünden maalesef hayal kırıklığı yaşadı.

Ülkemiz adına üzücü bir durum maalesef. Oradaydım, her ekiple ilgilendim ve yardımcı olmaya çalıştım ama sorun maalesef ilk gün çözüme kavuşmadı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.