Oyun Haberleri

EA’e Loot Box Satışları Yüzünden Kumar Soruşturması Açıldı

Loot boxların son dönemde kumar aracı olup olmadığıyla ilgili hararetli bir tartışma dönüyor.  Belçika Kumar Komisyonu kısa bir süre önce,  özellikle Overwatch, FIFA 18 ve Counter-Strike: GO’da bulunan, loot boxların ülkenin kumar yasalarına aykırı olduğunu belirtmişti. Oyunlarında loot box kullanan şirketlere, oyunlarını Belçika Hukuku ile uyumlu hale getirmeleri için 8 haftalık bir süre verildi.

EA FIFA Oyununda Loot Box Kullanması Yüzünden Mahkemeye Verildi

Blizzard, Valve ve 2K Games dahil olmak üzere birçok oyun şirketi Belçika yasalarından büyük oranda etkileniyor. Çoğu şirket konuyla ilgili değişikliklerine başlasa da EA bu yasaya karşı direnmeye niyetli görünüyor.

Electronic Arts hala FIFA 18 ve FIFA 19 oyunlarından kart paketlerini ısrarla kaldırmadı. Yerel kaynaklarda yayınlanan haberlere göre Komisyon, Brüksel savcılığına başvurup Electronic Arts’a karşı soruşturma başlattı. Davanın açılıp açılmayacağı bu soruşturmanın sonucundaki karara bağlı olacak.

Metro’da yayınlanan haber olayı şu şekilde açıklıyor:

Kumar Komisyonu geliştiricileri ve EA’i daha öncesinde uyarmıştı. Dosya şimdi ceza soruşturmasını yürüten Brüksel savcısının elinde.

Ceza 1,6 Milyon Euro!

Belçikalı De Standard gazetesine göre EA’nın Kumar Komisyonu’nun koyduğu yasayı ihlal etmesinden dolayı 1,6 milyon Euro para cezasına çarptırılabileceğini belirtti. Kafamda bu sayıyı yedi küsürle çarpınca ufak çaplı bir kalp krizi geçiriyorum.

Belçika Kumar Komisyonu’nun Genel Müdürü Peter Naessens konuyla ilgili şunları söyledi:

Loot boxlara para ödemek, beceri oyunu olarak ortaya çıkan video oyunlarının masum bir parçası değil. Loot boxlar oyuncuları cezbetti ve insanları yanlış yönlendirdi. Ve kumar ile ilgili koruyucu önlemlerin hiçbiri alınmadı.

EA Belçika ile Aynı Görüşte Değil

EA, FIFA’da bulunan kart paketlerini kumar aracı olarak görmediğini belirtiyor. Oyuncuların her pakette belirli sayıda oyun içi eşyaya sahip olduğunu ve kazanılan bu eşyaların da gerçek parayla satılmasına olanak sağlamamaya yönelik girişimlerde bulunduğunu savunuyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.