Oyun Haberleri

Çılgın Binding of Isaac Bulmacası

isaac-afterbirth-banner

Annesinden kaçmak için evinin bodrumuna inip, envai çeşit yaratıkla uğraşan Isaac’in hikayesi kolay kolay bitecek gibi gözükmüyor. Rebirth ile devam eden Binding of Isaac, yaratıcısı Edmund McMillen’ın akıllara zarar bulmacası ile yeniden gündeme geldi.

Dini göndermeleri ve kendine has mitolojisi ile ölmeli oyun (Rogue-like) türüne yeni bir soluk kazandıran Binding of Isaac’in takipçi kitlesi bir hayli büyük. Her başarımı açmaya çalışmak, tüm yaratıkların canına okumak, en iyi eşyaları dizmek gibi yaptırımlarıyla oyunculara 200 saate varan tecrübe sağlanıyordu.

İlgili Makaleler

Bu seferki haberimiz ile Binding of Isaac’e daha farklı bakacaksınız. Her şey Afterbirth genişleme paketinin piyasaya sunulmasıyla başlıyor. Oyuncuların fark ettiği kadarıyla, Greed modunda 109 altın toplanabiliyordu. Bunun bir hata olduğunu düşünen oyuncular, 109 saat sonra çıkan güncelleme ile şaşkınlığa uğradılar. Daha öncesinde Edmund’un bu tarz göndermeler yaptıklarını bildikleri için yeni ipuçları için pusuya yattılar.isaac-lost

Güncellemenin ardından Reddit kullanıcısı MetalAlex, Generosity adıyla gelen başarım görselinin 109×109 piksel boyutunda olduğunu fark etti. Uzun uğraşları sonucunda mors koduna benzeyen kodlamayı çözdü ve ASCII dilinde “lErBeIL” yazdığını keşfetti.

Bu kelime pek bir şey ifade etmiyor. Ama Reddit kullanıcılarının sıklıkla Imgur üzerinden görsel paylaştığını hatırlayan MetalAlex, bunu internete yazarak daha önce görmediği bir görselle karşılaştı. Yeni bir Binding of Isaac karakterinin altında “And He Removed That Day The He Goats” yazıyordu. Bu yazı Genesis 30:35’ten alınmaydı. Karakter ise The Lost adıyla oyuna eklenen son karakterlerden biriydi.

isaac-poster

Bunlar yaşanırken Nirvanaguy007 isimli bir başka Reddit kullanıcısı, Team Meat’in ofisinin bulunduğu Santa Cruz’daki bir köprü üzerinde el çizimi Binding of Isaac posteri keşfeder. Poster üzerinde kayıp olduğu belirtilen Isaac’in bulanların araması için bir telefon numarası yazmaktadır. Ama son haneleri ve alan kodu yoktur. Arka tarafında yazan “God is Spirit” göndermesi ile İncil’in John bölümünde 4:24’e ait olduklarını keşfederler. Bu da telefonun alan kodudur. Ayrıca yazının başlarında bahsettiğimiz 109 numarası da telefona eklenerek aranır.

Oyuncuların karşısına bir sesli mesaj çıkar. Ses, oyundan da hatırlayacağınız Matthias Bossi’ye aittir. Bazı yerlerde ses geriye doğru çalınmasına rağmen, Reddit kullanıcılarının uzun uğraşları sonucunda yeni bir mesaj kaydedilir. “Christ calls, generous gods don’t guide history forever… Knowledge grows. His final form ends beyond greed” sözleri sarf edilmektedir. Türkçesi ise şu şekilde çevirilebilir: “Mesih arıyor, cömert tanrılar sonsuza kadar tarihe yön veremez… Bilgi büyüyor. Son biçimi açgözlülüğün ötesinde olacak”.

Cümledeki kelimelerin ilk harflerini birleştiren oyuncular “CCGGDGHFKGHFFEBG” sıralamasını keşfeder. Oldukça anlamsız bir sıraya sahip olmasına rağmen alfa-nümerik çözümleme ile Santa Ana, California’daki bir binanın koordinatlarına ulaşırlar.

isaac-heykel

Bu sırada konu hakkında bir röportaj yapılmak istenen Edmund McMillen, görüşmeleri kabul etmeyip, Twitter üzerinden yeni ipuçları paylaşar. Takipçilerine gittikleri yere kürek götürmelerini ve yasadışı bir iş yapmamalarını tembihler. Küreklerle yola çıkan Reddit kullanıcıları, bölgeyi kazdıklarında birçok farklı eşyaya ulaşırlar. Şaşırtıcı olansa üzerinde çizimler ve yazılar olan bir Isaac heykelciğidir.

Üzerinde “Ben Isaac’in bedeniyim, benim sesim olun” yazan heykelcikten yola çıkan Reddit takipçileri, kafasının üzerinde yazan “&#64″ işaretlerinin aslında “@” işareti olduğunu fark ederler. Böylece @iamisaacsbody Twitter adresine ulaşarak, oradan bir Tweet atarlar.

isaac-keeper

Oyuncular bu Tweet’i attıklarından sonra The Keeper adıyla yepyeni bir karakter oyuna eklenir. Elbette bu kadar çok bulmacanın ardından, birçok oyuncu halen bu işin tam olarak bittiğine inanamıyor. Sadece bir karakterle yetinmek istemeyen ve halen ipuçlarının altındaki anlamları araştıran ekipler var.

Böylece belki de oyun tarihinde ilk defa oyuncularının gerçek hayattaki uğraşlarıyla, oyunda deneyimleyebilecekleri yepyeni bir karakter keşfedilmiş oldu. Açıkçası Reddit kullanıcılarının da, göreve adanmışlıklarından dolayı tebrik etmek isterim.

Mutlu sona ulaşan Reddit kullanıcıları
Mutlu sona ulaşan Reddit kullanıcıları

Hepsini bir kenara bırakırsak Edmund McMillen’ın bu beyin yakan bulmacası için onu tebrik etmek gerekiyor. McMillen ya gerçekten son dönemin dahi oyun yapımcılarından biri ya da gerçekten işsizin önde gideni. Benim tercihim ilk seçenekten yana.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Diablo 3'ten Fallout'a Saygı Duruşu

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.