Son Haberler
Anasayfa » Haberler » New York Comic-Con, San Diego’yu Geçti

New York Comic-Con, San Diego’yu Geçti

new-york-comic-con

Dünyanın en büyük geek ve hobi etkinliği olan San Diego Comic-Con, New York’un gerisinde kaldı.

Her yıl en önemli çizgi roman, hobi, kutu oyunu ve geek kültürü haberlerinin duyurulduğu San Diego Comic-Con’un pabucu dama atılabilir.

1970 yılından beri düzenlenen San Diego Comic-Con, geek kültürünün mabedi olarak gösteriliyor. Dünyanın en büyük firmaları, yeniliklerini bu fuarda duyuruyor. Etkinliğin biletleri bile satışa çıktıktan çok kısa süre sonra tükeniyor. Bu sene, San Diego Comic-Con’a gidenlerin sayısı 130.000 civarındaydı.

New York Comic-Con ise 2006 yılında ilk kez düzenlendi. O da büyük bir etkinlik olarak sesini duyurdu ve bu sene, 150.000 ziyaretçi ile San Diego Comic-Con’u geçti.

comic-con

Bunda San Diego’nun ve New York’un şehir olarak nüfusunu ve konumunu da ele almak lazım. New York, ABD’nin en büyük ve kalabalık şehirlerinden birisiyken San Diego, Meksika sınırında; New York’a göre daha sakin ve daha az yoğunluğa sahip bir şehir. New York’un nüfusu 8,5 milyon civarındayken San Diego nüfusu 1,5 milyon civarında. Kısacası İstanbul ve Antalya gibi düşünebiliriz durumu. Ziyaretçi sayısındaki artışta bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir  Hayao Miyazaki'den İlk Kez 3 Boyutlu Animasyon Geliyor

Önümüzdeki yıllarda nasıl olur bilinmez ancak San Diego Comic-Con’un yapıldığı alanın maksimum kapasitesi bile 150.000’e ancak ulaşıyor. Bu yarış ilerleyen zamanlarda nasıl olacak göreceğiz.