Haberler

NASA, Yıldızlararası Yolculuğa Hazırlanıyor!

uzay-gemisi-nasa

Bilimkurgu eserlerinin en çok işlenen konularından bir tanesi de yıldızlararası ve galaksilerarası yolculuklardır.

Dünyamızdan yüzlerce ışık yılı uzaklıkta bulunan bu yıldızlara gitmek günümüz teknolojisi ile mümkün değil… diyorduk ki NASA, bu tür yolculukların gerçek olabileceğinin sinyallerini verdi.

NASA’dan Dr. Harold “Sonny” White, 2010 yılında ışık hızından daha hızlı bir uzay gemisi üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Şimdi de bu gemiyi yaratmak için yeni sanatçı ve tasarımcılar aradıklarını duyurdu.

Sanatçı Mark Rademaker, io9 sitesine yaptığı açıklamada Dr. White ile birlikte bu uzay gemisi modelini geliştirdiklerini açıkladı. Uzay gemisinin, iki büyük halka içinde bulunan ve ışık hızını aşabilecek bir tasarıma sahip olduğundan bahsetti.

Aşağıdaki videoda Dr. Harold White’ın uzay gemisi hakkındaki sunumunu görebilirsiniz.

Ayrıca buradan tüm tasarımları da görebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kıçımdan FRP Haritası Uydurdum Tam Olarak Böyle Bir Şey

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Olayın ismi Warp Driver. Çalışma prensibi sörf tahtası gibidir sörf tahtası kullanan biri sörf yaparken hareket etmek için her hangi bir motora ihtiyaç duymaz dalgalardır onu hareket ettiren aslında hareket değil yer değiştirme. Warp sürücüsüde aynı mantıkla uzay dokusunu kendi etrafında dalga misali bükerek uzay gemisinin uzayda yer değiştirmesini sağlamak ama her şey teoride doğru olsa bile en büyük problem bu etkiyi yaratacak enerji/yakıt. Ve o kadar büyük bir enerjiyi üretmek hala sıkıntı.

  2. Warp Driver ile alakalı geçtiğimiz aylarda bir dergide (galiba Popular Science) uzuuun bir makale vardı. İlk okuduğumda tam anlamıyla “bilim kurgudan öteye geçemez bu” dediğim bir şeydi fakat gerçekten de hala aynı şey düşündürtüyor. Uzay’ın kendi dokusunu bozmak, hareket ettirmek cismin hiç hareket etmeden ışık hızında ya da daha hızlı yol almasına sebep oluyor evet fakat makaledeki hesaplamaları tam olarak hatırlayamadığım için farazi konuşacağım, dünyadaki tüm yakıtların kullanılması durumunda dahi şu an elde edilemeyecek bir enerjinin gerektiği belirtiliyordu. Bunun için yeni madenler ve yeni teknolojiler keşfedilmesi gerekiyor diye de not düşülmüştü. Tabii Nasa’nın böyle bir işe girişmesi bile akıllarında bir şeyin olduğunun göstergesi. Bekleyelim bakalım.

  3. ışık hızında enerjiye dönüşen kütle ne olacak kütlesi olan birşey ışık hızına nasıl ulaşacak içindeki canlılar nasıl yaşayacak aklımda deli sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.