Haberler

MetuCon 2018’i de Geride Bıraktık

Uyarı! Bu yazı okunduktan sonra bazılarınız kafanızı duvarlara vurabilir, Metucon 2019 bir an önce gelsin diye kendini dondurtabilir ve hatta 1 senelik komaya girmek için otoyoldaki arabaların üzerine bile atlayabilir. Evet, Metucon 2018 “New World” bu kadar abartılacak derecede keyifliydi.

Askerlik çağına çoktan girmiş olan Metucon, bu sene 22 yaşındaydı. İsminden de anlaşılacağı üzere “M(iddle)E(ast)T(echnical)U(niversity)CON”; Ankara’nın en güzel yeri olduğunu iddia ettiğimiz Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde her sene ya 23 Nisan ya da 19 Mayıs’a denk getirilerek düzenlenmektedir. Bu sene ise tarihler 23 Nisan’ı gösterdiğinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız sayesinde 3 koca gün boyunca Metucon’un tadını çıkarabildik. Ülkenin dört bir yanından her çeşit ulaşım aracıyla (motorla bile giden varmış, düşünün) akın ettiğimiz etkinlik, çoğumuz için doyuran kafenin adıyla; yani ÇATI ile başladı. Kilo ile yemek yemek hayalini her seneki gibi yine bu sene de burada gerçekleştirdikten sonra kutsal alana adımlarımızı attık.

Kontrol noktasında “laser gatling cannon” ile vurulmadan içeri geçtiğimizde ilk olarak kayıt masasına denk geldik. Erkenden biletini alıp oyunlara kaydını yaptırmış kişiler masalarını öğrenmek için, defalarca etkinlik sayfasında ilan edilmesine rağmen ayıp ederek RPG ya da LARP oyunlarına kayıt olmamış kişiler de boş yerlere yamanabilmek için buraya geliyordu. Burayla işimiz bittikten sonra içeriye doğru ilerlerken karşımızda İstanbul, Ankara ve İzmir’deki HEMA gruplarının masası vardı. Alanın içerisinde ve dışarısında eğitim verip gösteri yapan savaşçıları izlemeyi zar zor bırakarak asıl alana girdik.

Alana girdiğimizde her seneki manzarayla karşı karşıyaydık. Türlü türlü standlarda zarlardan figürlere, zırhlardan iksirlere (işe yarayıp yaramadıklarını test edemedim) neredeyse her şey satılmaktaydı. Kumar oynama hastalığı olan birinin kumarhaneye girmesi ne demekse RPG oyuncusunun da bu alana girmesi böyle bir etki yaratıyordu.

Fakat Metucon BKFT üyeleri bunu biliyor olacak ki dikkat dağıtmak için alanın ortasına fazlasıyla kutu oyunu oynamak için yer ayırmışlar ve daha ötesinde bir kez tattınız mı müptelası olacağınız “Nerd Quiz” isimli muazzam yarışmayı alanın hemen girişine koymuşlardı. Metucon’un en eski zamanlarından beri süregelen bu yarışmaya eski zamanlarda “Bu cehaletimle katılırsam kesin rezil olurum, sıfır çekerim” diye katılmamıştım fakat 2 sene önce tadını alınca ben de bağımlısı oldum ve Pazar günü de yarışmayı kazanıp birincilik ödülümü aldım! (Cumartesi gününün galibine de buradan selamlarımı iletiyorum)

Eğer iradenizi toplayabilirseniz ya da paranızı cüzdanınızdaki son kuruşa kadar harcadıysanız artık bir önceki alandan daha da büyük olan ve METUCON’un özünü temsil eden bölgeye geçebilirsiniz demektir. Burası, galaksilerarası yolculuk yapan bir kaçaktan tutun da Azeroth’ta Horde’a ait motor çetesinin üyesi bir orka ya da Gil Galad’ın en güvendiği bir elften paranoyak bir hijyen memuruna kadar herhangi birisi olabildiğiniz yegane mekandır. Alandaki haykırışlardan, kahkahalardan, düşünceli yüzlerden ya da zarın yuvarlanırken çıkardığı tıkırtıdan FRP/RPG’nin eşsizliğini ve hayatımızdan neden bu kadar önemli bir yeri kapladığını bir kez daha hatırladık. Eğer bu durum size kafi gelmez ve karaktere görünüş olarak da bürünmek isterseniz bir alt kattaki birbirinden güzel LARP oyunlarına katılarak eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Gelelim yazının başında METUCON’u abartma sebebimin en büyük unsuruna. Bu etkinliğe ilk olarak ne zaman katıldığımı hatırlamasam da aşağı yukarı 10 senedir METUCON yollarını aşındırmaktayım. Bu süre içerisinde bir çok insanla tanışıp oyun oynadım, güldüm, eğlendim, içtim ve daha bir çok şey paylaştım. Bu sene de gerek oyun oynarken, gerek etrafta dolaşırken ve hatta gün sonlarında yemek yerken ya da barda içerken yine bir çok kişiyle eğlendim. METUCON’u özel yapan şey ise; bu eğlenceyi daha ilk sene, ortamdan kimseyi tanımıyorken bile yaşamış olmamdır. “Hocam merhaba, bir şey sorabilir miyim?” diye başlanılan ilk cümleden en fazla 10 cümle sonra sanki yıllardır arkadaşmışsınız gibi rahatça ve dolu dolu sohbet edebildiğiniz bir ortama ulaşırsınız. İşte bu yüzden METUCON ve ODTÜ BKFT bizim için bambaşka bir değere sahiptir. Bu sebeple de: Other Cons play, METUCON kills!

İlginizi Çekebilir  Doom'u, Platform Tarzında Deneyin - Mini Doom

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu