Haberler

Mars’a Gidecek Türkler Belli Oldu!

mars-projesi-banner

Pek çok bilimkurgu filminde, kitabında ve oyununda görmüştük. Mars’ta yaşam, Mars’ta kolonileşme ve Mars’a yolculuk teması; bilimkurgunun çok kez işlediği bir konuydu. Şimdi bu kurgu gerçeğe dönüşüyor!

Bir daha dönmemek üzere Mars’ta kurulacak koloniye katılmak için dünya çapında 200.000 kişi başvurdu, ilk koloniye sadece 2 kadın ve 2 erkek gidecek. Mars’a gidecek kişiler belli oldu.

Kızıl GezegenKızıl Gezegen’e geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmak üzere gönüllü olan 200 bini aşkın adaydan yüzde 99,5’i elendi. İkinci tura kalan 1058 kişi içindeki 6 Türk’ten 3’ü isminin açıklanmasına izin verdi: Dr. Güler ErgunYasemin Higgins ve Ece Kabadayı.

Hollandalı girişimci Bas Lansdorp, en geç 2025’e kadar Mars’ta kalıcı bir insan kolonisi kurma amacıyla “Mars One” adlı kâr amacı gütmeyen bir örgüt kurdu. Mars’a gitmek için geçen nisandan beri hemen her ülke, meslek ve yaş grubundan 200 bini aşkın aday başvurdu.

“MarsOne” Projesi

2023 yılında Dünya’dan dört kişi bir daha geri dönmemek üzere Mars’a gidecek. Nobel ödüllü fizikçi Profesör Gerardus’t Hooft’un başında bulunduğu “MarsOne” projesi kapsamında Mars’a gönderilecek iki kadın ve iki erkek, bu gezegende kurulması hedeflenen insan kolonisinin ilk adımlarını atacak. Projeye göre Mars’ta yaşayacak kişilerin sevişmesi serbest olacak, ancak yerçekimi düşük ortamda gebeliğin sonuçları bilinmediğinden başta çocuğa izin verilmeyecek.

Mars’a yerleşerek adını tarihe yazacak koloni sakinlerinin Kızıl Gezegen’deki yaşamından bazı ilginç detaylar şöyle:

  • Yaşam destek ünitesinde su deposu var ama ilerleyen aşamalarda suyun Mars toprağından çıkartılması hedefleniyor.
  • Oksijen suyu bileşenlerine ayırarak sağlanacak.
  • Yiyecekler Mars’ta üretilecek
  • Üremek koloni projesinin hedefleri arasında. Ama yerçekimi düşük ortamda gebeliğin sonuçları bilinmediğinden başta çocuğa izin yok.
  • İsteyenler ibadetlerini sürdürebilecek ama Mars kolonisinin dinle hiçbir ilgisinin bulunmadığının altı ısrarla çiziliyor.
  • Ölen astronotların vücutları yakılacak.
  • Astronot bir derbi karşılaşmasını seyretmek isterse, bunu önceden bildirecek ve dünyadaki sunucuya yüklenen maçı üç dakika gecikmeyle seyredecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok güzel bir proje ama yani 40 yıl 50 yıl sonra değil baya 9 yıl sonra gidiyorlar yani o 6 türk artık dünyadan zevk almamaya mı başladı yoksa kendilerini bilime adamın acayip insanlar mı bilemiyorum fakat ciddi bir karar olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.