Haberler

LGBT Eleştirileri Nedeniyle Kınanan J.K. Rowling’e Ölüm Tehdidi

LGBT ile ilgili açıklamaları ve transfobik söylemleri nedeniyle büyük tepki çeken yazar J.K. Rowling, trans aktivistlerden ölüm tehditleri aldığını söyledi.

Harry Potter serisinin yaratıcısı J.K. Rowling, son dönemde eserlerinden çok LGBT karşıtı düşünceleri ile öne çıkıyor. 2019’un Aralık ayında, trans kişilerle ilgili tartışmalı paylaşımlarısebebiyle iinden olan bir düşünce kuruluşunun kadın çalışanına destek veren Rowling, geçtiğimiz yılın Haziran ayında da, regl olan insanlar tabirinin kullanılmasını eleştirerek, “Biyolojik cinsiyet gerçek değilse, küresel olarak kadınların yaşanmış gerçekliği silinir. Transları tanıyor ve seviyorum, ama cinsiyet kavramının silinmesi, pek çok insanın anlamlı şekilde yaşamlarını tartışması kabiliyetini ortadan kaldırıyor” diye sosyal medyadan paylaşımda bulunmuştu.

Bu mesajları nedeniyle trans karşıtı olarak mimlenen ve çok sayıda kişinin eleştirdiği Rowling, web sitesindeki makalesinde ise, pek çok kadının regl olan insanlar diye tanımlanmayı aşağılayıcı bulduğunu ve tuvaletlerle soyunma odalarını kendini kadın hisseden erkeklere açmanın içeri girmek isteyen her erkeğe açmayı beraberinde getireceğini yazdı. Bu yazının ardından trans dışlayıcı radikal feminist (TERF) olarak adlandırılan J.K. Rowling, Twitter kullanıcısının gönderdiği ve “posta kutusuna çok hoş bir boru bombası bırakılmasını” temenni ettiği mesajı sosyal medyada yayınlayarak, “Dürüst olmak gerekirse, bir kadını kovduramaz, tutuklatamaz veya yayıncısı tarafından terk edilmesini sağlayamazsanız ve onu aforoz etmek yalnızca kitap satışlarını artırırsa, gerçekten gidilecek tek bir yer kalır.” dedi. Çok sayıda trans aktivistin kendisini dövmek, öldürmek, bombalamak, tecavüz etmekle tehdit ettiğini söyleyen Rowling, bu hareketin kadınlara hiçbir risk oluşturmadığını fark ettiğine dair espri yaptı.

İlginizi Çekebilir  Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın İlk Baskısı Rekor Fiyata Satıldı

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.