Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Leviathan’ın Balina Gemisi Gerçek Oldu!

Leviathan’ın Balina Gemisi Gerçek Oldu!

leviathan-airship

Scott Westerfeld‘in alternatif tarihe dayanan fantastik ve bilimkurgunun harmanlandığı 1. Dünya Savaşı kurgusu Leviathan kitabının hava gemisi gerçek oldu.

Geçtiğimiz günlerde serinin kitaplarının piyasaya çıktığından burada bahsetmiştik. Kitapta bahsedilen balina şeklindeki hava gemisi, Intel ve USC School of Cinematic Arts’ın işbirliği ile muhteşem bir gerçekliğe kavuştu.

Intel ve USC School of Cinematic Arts’ın işbirliği ile önce gerçekçi 3D model oluşturuldu, sonrasında geliştirdikleri bir teknoloji ile bu gemiyi dünyamıza soktu.

Scott Westerfeld, blogunda olayı şu sözlerle anlattı;

Son birkaç yıldır USC School of Cinematic Arts World Building Media Lab, Intel ile birlikte yazdığım Leviathan serisi üzerine bir çalışma yapıyordu.

Laboratuvarın yaptığı şey yüksek teknoloji ile hikaye anlatıcılığını harmanlamaktı ancak onlar buna “extreme Leviathan fan fiction” (olağanüstü Leviathan hayran kurgusu) dediler. Kitaptak hava gemisinin sanal bir 3D modelini oluşturdular; hem de içiyle, dışıyla, geçmişiyle, tüm mürettebatıyla, yardımcı malzemeleriyle. Tüm romanlarda bahsedilen şeklinden daha detaylı.

VR cihazları, özel tabletler ve gözlükler yardımıyla izlenebilen bu teknoloji ilk kez sunuldu. İşte sanal gerçekliği gerçeklikle buluşturan bu teknolojinin videosu.

İlginizi Çekebilir  Han Solo'nun Silahı Satılık!