Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Kötülerin Neden Hep Kaybettiği Bilimsel Olarak Açıklandı

Kötülerin Neden Hep Kaybettiği Bilimsel Olarak Açıklandı

kotu-adamlar

Edebiyat ve sinema tarihinin kötü karakterlerinden bazıları, mücadeleyi D vitamini eksikliği sebebiyle kaybetmiş olabilir mi? Çok mu saçma? Yok artık dediğinizi duyar gibiyiz.

Güneş görmeyen Dracula, Gollum gibi karanlıkta yaşayan karakterlerin kaslarının zayıfladığı, bu yüzden yenildikleri düşünülüyor.

Sinema ve kitaplardaki bazı kötü karakterlerin, güneş görmediği için başarısız olduğu öne sürüldü. Imperial College London’dan Joseph A. Hopkinson ve Nicholas Hopkinson‘a göre bu isimlerin başında ünlü vampir Dracula ve Yüzüklerin Efendisi’nden Gollum geliyor. Güneşsizlikten D vitamini alamayan kötülerin zayıfladığını söyleyen Hopkinson, yetersiz beslenmenin bu karakterleri daha da güçsüzleştirdiğini belirtti.

Hopkinson; “Güneşe çıkarsa ölecek olan Dracula, hayatının tümünü karanlıkta geçiriyor. Güneş görmeyen vücut D vitamini eksikliğine maruz kalıyor. Yüzüklerin Efendisi’nden Gollum da, hayatının büyük çoğunluğunu karanlık bir mağarada geçiriyor. Ayrıca Batman serisindeki Penguen de Gotham’ın kanalizasyonlarında yaşayan ve güneşe çıkmayan bir başka karakter. Hepsinin de teni bembeyaz ve vitaminsizlikten kasları güçsüz,” diye açıkladı.

Hopkinson’a göre, iyi koşullarda yaşamaları halinde bu karakterlerin hikaye sonunda kazanma ihtimalleri düşünülebilirdi. Hem güneş ışığından hem de peynir ve yumurta sarısı gibi bazı besinlerden alınabilen D vitamininin yetersizliği, vücuttaki kasların zayıflamasına sebep oluyor.

İlginizi Çekebilir  Batman'in Düşmanlarının Haritası

“Gollum çok yetersiz beslenen bir karakter. Dracula’nın da esas besin kaynağı insan kanı. Her ikisi de, güneşsizliğin sebep olduğu D vitamini açığını besinle kapatamıyor. Her iki karakter de hikayelerin sonundaki mücadelelerinde güçsüz kalıyor ve kaybediyor,” diyen Hopkinson, vitaminsizlikten yaşanan performans düşüklüğünün kayda değer olacağına dikkat çekti.

Araştırmacı, hikayelerdeki iyi karakterlerin ise bunun aksine bol bol güneş gördüğünü ve düzgün beslendiğini belirtti. Çalışma, Medical Journal of Australia dergisinde yayımladı.

Artık FRP maceralarınızda karşınıza çıkan kötü karakterin güneşe çıkıp çıkmadığına, yaşadığı yere ve ten rengine de dikkat edin.