Haberler

Köprülerin Altındaki Trollere Özlem: Troll Bridge – Diskdünya

Terry Pratchett‘ın Diskdünya serisinden tanıdığımız Barbar Cohen‘in trollü köprünün peşine düşme hikayesi. Troll Bridge (Trollü Köprü), Diskdünya severler için şahane bir kısa film.

Terry Pratchett tarafından yazılan Diskdünya serisi şahane eleştirilerle harmanlanmış fantastik bir deneyim. Troll Bridge adlı hayran yapımı kısa film de romanlardan alışkın olduğumuz o tadı yakalayabilmiş.

Filmin ana karakteri Fantastik Işık romanında okuyucu ile tanıştırılan ünlü Barbar Cohen. Cohen, uzun zamandır trol tarafından korunmakta olan bir köprüden geçmediğini fark ediyor. Böylece, iyi bir meydan okuma beklentisiyle dolan kahramanımız atına atlayıp trolleri ile ünlü bir köprünün yolunu tutuyor. Ancak, işler beklediği gibi ilerlemiyor. Diskdünya hali işte…

Cohen, şanlı kahramanlık günlerini geride bırakmış yaşlı bir karakter.

Kendisi hayata ve Ölüm‘e öfkeli.

Şanlı bir şekilde savaşarak ölemedi.

Nasıl öldüğüne dair destanlar anlatılmadı.

Dünya onu yavaş yavaş unutmaya başladı

ve dizleri de soğukta çok ağrıyor.

Ağzında dişleri olmasa da, destek almadan yürüyemeyese de hâlâ ismi Diskdünya’da korkuyla anılıyor. Çünkü kimse onu dişsiz görmedi. Görselerdi, bir tebessümle anılırdı.

Film içindeki nostaljik, komik ve satirik ögeleri ile Terry Pratchett’ın ruhunu başarılı şekilde yansıtıyor. Bariz olduğu üzere Cohen, Robert E. Howard‘ın Barbar Conan karakterinin bir parodisi. Ancak filmi sevebilmek için Barbar Conan ya da Barbar Cohen’e aşina olmak gerekmiyor. Terry Pratchett’ın alaycı, sivri dilli ve komik üstlubunu beğenen herkesin filmden keyif alması mümkün. Diskdünya hayranlarının keyif alması ise bence garantili. Kapanış jeneriğindeki şarkısı bile hayranların keyif alması için tek başına yeterli.

Troll Bridge’i Türkçe altyazı ile buradan izleyebilirsiniz:

YouTube player

Filmin hikayesi Pratchett’ın bir antolojisinde geçiyor. Senaryoda “Eskiden hiç böyle miydi? Her köprünün altında bir trol olurdu” diye özetlenebilecek düşünceler, eleştiriler ve nostaljik temalar var.

Kısa filmin kadrosu, düşük bütçelerine rağmen Diskdünya’nın tadını yakalamakta çok başarılı olmuşlar. Birçok açıdan filmin altına yorum yapan hayranlara katılıyorum. Özellikle de bu ekibin hazırlayacağı bir Diskdünya serisini görmeye her Diskdünya hayranının ihtiyacı olduğu yönündeki yorumlarını destekliyorum.

Troll Bridge, hayran yapımı bir kısa film olarak Youtube’da kaybolup gitmedi. Aksine, katıldığı birçok festivalde ödül aldı. Bu ödülleri ve filme dair diğer detayları filmin resmi sayfasından inceleyebilirisiniz. Filmin fragmanını ve ödül alacağına dair haberlerini de daha önceden yayınlamıştık.

28 Temmuz 2021’de Diskdünya’nın 24. romanı ve Bekçiler alt serisinin 5. kitabı olan Beşinci Fil de yayınlandı. Roman, Türkçeye ilk kez çevriliyor. Detaylı haberi buradan okuyabilirsiniz. Bu arada, bir Diskdünya hayranı olarak serinin tüm kitaplarını Türkçeye çevirmekte kararlı bir şekilde ilerleyen Delidolu Yayınları’na da şapka çıkarıyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Good Omens Dizisinin Başrolleri Belli Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.