Haberler

Karayip Denizi’nden Gelen, Uzaydan da Duyulan Esrarengiz Ses

karayip

Karayip Denizi’nden gelen ses gizemini koruyor.

Bilim insanları buna benzer bir sesi daha önce duymadıklarını söylüyor.

Karayip Denizi’nde araştırma yapan bilim insanları, daha önce hiç duymadıkları türden bir sese şahit oldu. Çok güçlü olan bu pes ses aslında insan kulağı ile duyulabilmek için çok düşük frekekanslarda. Bir ıslık gürültüsüne benzetilen ile yapılan bir araştırma sırasında karşılaşıldı. Gelecekte neler olabileceğini tahmin etmek için 60 yıldır bölgede yapılan deniz seviyesi ve basıncı ölçümleri sırasında karşılaşılan sese daha önce rastlanmış değil.

Liverpol Üniversitesi’nden gelen bilim insanları bölgedeki okyanus aktivitesini anlama ve açıklığa kavuşturmak için 4 farklı model denedi ancak hiçbiri işe yaramadı. Bu konuda Gizmodo’ya açıklamalarda bulunan Chris Hughes adlı araştırmacı okyanus basıncına 4 model üzerinden oldukça farklı nedenler aradıklarını ancak çalışmanın bir işe yaramadığını belirterek gizemli durumu gözler önüne seriyor.

(İnsan kulağıyla duyulabilmesi için işlemden geçirilmiş ses)

YouTube player

Uzun yıllara dayanan deniz seviyesi ve basıncı okumaları yapan araştırmacılar ortaya çıkan sesi bir ıslık şeklinde tarif ediyor. Yukarıda duyabileceğiniz sesi Rossby Islığı adının verilmesi ise Rossby Dalgalar’ına neden olduğunun düşünülmesi. Araştırmacılar duyulan seslerin Kuzey Atlantik’in tamamını etkilediğini tahmin ediyor ve bu alandaki çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde gizemli sesleri yönelik yeni bulgular ortaya çıkacak mı?

Aklımıza tabii ki ilk önce Cthulhu Mitosu gelmiyor değil…

Kaynak: Habertürk

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Uzaya Seyahat 2015'te Başlıyor!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.