Haberler

J.K. Rowling, Harry Potter Dünyasındaki Diğer Büyü Okullarını Açıkladı

hogwarts

Harry Potter dünyasındaki ana macera, serinin yedinci kitabı olan Ölüm Yadigarları ile sonlandı. Hatta kitabın sonunda, kahramanlarımızın büyümüş, serpilmiş çoluk çocuğa karışmış hallerini de görmüştük.

J.K. Rowling’in yarattığı bu muhteşem dünya neyse ki ana hikayeyle sınırlı kalmadı ve bizi daha da mutlu edecek yeni hikayelerle dallanıyor.

Biz “Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar” kitabının filmini beklerken Rowling, dünya üzerindeki yepyeni büyücülük okullarıyla ilgili hikayeler paylaştı. Üstelik haritalarıyla beraber.

Bu üç okulun her biri dünyanın bir ucunda. Japonya’da Mahoutokoro, Brezilya’da Castelobruxo, Afrika’da Uagadou isimli büyücülük okulları bulunuyor. Bu okulların her birinin kendine özgü bir yanı var üstelik.

Uagadou

Uagadou

Bu okul Afrika’nın dört bir yanından öğrenci topluyor ve dünyanın en büyük büyücülük okulu. Asasız büyüde uzmanlaşmış durumdalar.

Mahoutokoro

Mahoutokoro

Japonya’da bulunan Mahoutokoro’da öğrenciler ilk yıl aldıkları cübbelerle birlikte büyüyor ve kazandıkları bilgilerle bu cübbeler renk değiştiriyor.

Castelobruxo

Castelobruxo

Brezilya’daki bu okulda öğrenciler parlak yeşil cübbeler giyiyorlar ve bitkibilim konusunda uzmanlar.

Ilvermorny

Ilvermorny

Son filmde bahsedilen ve Kuzey Amerika’da yer alan bir okul.

Beauxbatons

Beauxbatons

İspanya ve Fransa sınırındaki Pireneler’de yer aldığı söyleniyor. Etrafında geniş bahçeler olduğu belirtiliyor. Simya konusunda uzmanlar var.

Durmstrang

Durmstrang

Avrupa’nın kuzey ucunda bulunduğu söylenen okul, büyü okulları arasına en kötü şöhrete sahip okuldur. Büyük cadı ve büyücüler yetiştirmiş olmasına rağmen tarihinde kötü şöhretli öğrenciler de vardır.

Pottermore, dünyada 11 adet büyücülük okulu olduğundan bahsediyor. Hogwarts ve bu açıklananların dışında bilmediğimiz dört okul daha var. Belki bir gün bunları da öğreniriz. O zamana kadar elimizdekilerin hikayeleriyle yetineceğiz anlaşılan.

Okullarla ilgili daha çok bilgi ve daha fazlası için Pottermore’u ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Jim Dodge'un Önemli Fantastik Eseri Taş Kavşak Raflarda

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Elin değmişken bir tane de Türkiye sularına neden atmadın bir okul ha Rowling sorarım sana. O değil de bence bu okullardan en havalısı (prestij sahibi olup olmadığı tartışılır, o konuda bir bilgim yok) Uagadou olmalı. Asasız büyü yapma gerçekten müthiş duruyor büyücünün üstünde. Birde okulları incelerken dikkatimi çeken şey gerçek lokasyonları (yani okulların gerçekten harita üzerinde sözkonusu ülkelerde denk düştükleri bölgeler var mı yok mu) ve isimlerin etmolojik kökenleri oldu. Bunların ikisi üzerine araştırılma yapılmasını isterdim.

  2. türkiyede binlerce büyücü aileleri yurtdışına çıkma izni alamadıkları için cahil bir toplum olarak yetişiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu