Haberler

İstanbul’un En Ünlü Suikastçısı Olabilirsiniz!

istanbul-assassin

30 gün boyunca bir suikastçı olmaya var mısınız?

Bilgisayar oyunu veya masabaşında rol yapmaktan bahsetmiyorum, 30 gün boyunca gerçek hayatta, 7×24 avlanmaya hazır mısınız? İstanbul Assassin 2nd Edition’a hoş geldiniz!

İstanbul Assassin gerçek hayatta oynanan bir oyun. Oyunun başında size bir hedef veriliyor; hedefinizin adını, soyadını, ev ve iş adresini, hatta telefon numarasını bile biliyorsunuz. Amacınız hedefinizi bulmak ve onu vurmak (oyuncak tabancayla) Tabii hayat sizin için de güllük gülistanlık değil, sizin de peşinizde biri var ve tek amacı sizi bulup vurmak.

Oyun aslında çok basit başlıyor. Bir hedefiniz var, peşinizde de bir katil. Oyuncak olduğu belli olduğu sürece istediğiniz silahı kullanabilirsiniz, su tabancası, Nerf çeşitleri, hatta su balonu bile serbest. Hedefinizin işyeri yasak bölge, kimsenin işyeri ile başı belaya girsin istemiyoruz. Ayrıca oyundayız diye mantık dışı hareketler de yasak, camide, motorsiklet üzerinde, karakol önünde vuruşmak pek akıllıca değil. Hedefinizi öldürdüğünüzde onun hedefi sizin yeni hedefiniz oluyor ve hemen yeni hedefinizi avlamaya başlayabiliyorsunuz. Hedefiniz peşinde biri olduğunu biliyor ama kim olduğunu bilmiyor, yani herkes aynı durumda, hem av hem de avcı. Oyunun sonunda hayatta kalan katil büyük ödülü kazanıyor.

Oyunun farklı versiyonları yurtdışında yaz kamplarında, üniversite kampüslerinde ve Street Wars adıyla Amerika’da büyük şehirlerde oynanıyor. Bu oyunu Istanbul’da organize etmeye kalkışan ise Brian isimli bir Amerikalı. İlk oyunun katılımcıları genellikle Brian’ın arkadaşları, tanıdıkları ve tanıdıklarının tanıdıkları oldu. Istanbul Assassin ilk defa 20 Eylül – 26 Ekim arasında 5 farklı ülkeden kızlı erkekli 46 katılımcı ile oynandı.

Evinin önünde hunharca vurulan bir suikastçı
Evinin önünde hunharca vurulan bir suikastçı

Oyuna başladığınızda gerçeğin farkına varıyorsunuz; gerçek hayatta bir suikastçi olmak çok zor. Hedefinizi yakalamak için sabahın köründe kalkıp Istanbul’un öbür ucuna gitmeniz, evinin önünde saatlerce beklemeniz, komşu teyzelerin ters ters bakışlarına maruz kalmanız gerekebilir. Tabii ava giderken avlanmak da var, tam avınızı vuracakken sizi avlayan kişi de gelip sizi arkadan vurabilir. Ayrıca oyunda Brian’ın hazırladığı sürprizlere de hazırlıklı olmak gerekiyor. Her an ek hedefler, kandırmacalar, ek ipuçları ve düellolar duyurulabiliyor. Oyunun  yarattığı paranoyayı ve heyecanı anlatmak kolay değil.

Taksim metrosu girişinde...
Taksim metrosu girişinde…

Ödül de az buz değil, ilk oyunda masraflar hariç tüm katılım bedeli ödül olarak verildi. Birinci 1500 TL’den fazla kazandı, ayrıca en çok kişiyi öldürene ve en yaratıcı katile de ödül verildi. İkinci oyunun ödülleri de katılımcı sayısına göre belirlenecek. Ortada bu kadar para olmasına rağmen ilk oyunda hiçbir anlaşmazlık çıkmadı. Bir çok kişinin kötümser tahminlerine rağmen tacize uğrayan, kavga eden veya tutuklanan olmadı.

Ava giden avlanır...
Ava giden avlanır…

İkinci oyunun kayıtları bugünlerde başlayacak, oyun ise 20 Şubat’ta. İlk oyundan farklı olarak takım olarak da katılmak mümkün olacak. Katılım bedeli 50 TL, katılım ve detaylı kurallar için buraya bakabilirsiniz. Katılımcılara şimdiden bol paranoyalı ve heyecanlı bir oyun diliyoruz.

Not: Organizatör Brian arkadaşım olmakla birlikte herhangi bir maddi bağımız bulunmuyor.

Assassin selfie...
Assassin selfie…

Yazan: Jabağı Kök

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ubisoft'tan Splinter Cell Remake'i Geliyor

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.