Haberler

Harry Potter, 20. Yılını Kutluyor

Harry Potter serisi bundan tam 20 yıl önce hayatlarımıza girdi. Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nın 26 Haziran 1997 yılında ilk kez basılmasının üzerine Harry Potter tüm dünyada büyük bir üne kavuştu.

Bir tren yolculuğunda doğan düşüncenin Edinburgh’daki küçük bir kafede yaratılmaya başlanmasıyla birlikte büyülü bir dünyanın kapıları aralanmış oldu. Harry Potter ve Felsefe Taşı dünya çapında bir fenomen haline gelerek 79 dilde 450 milyondan fazla sattı. 20 yıldır her yaştan okuyucuyu büyülü bir yolculuğa çıkaran ve onlara ilham kaynağı olan Harry Potter, 20. yılını özel bir baskıyla kutluyor.

20. yıla özel olarak basılan kitapların tasarımını Levi Pinfold yaptı. Hogwarts’ın dört ana binası için kapak tasarımı yapan Pinfold, kalın ve ince kapaklar için iki farklı tasarım üzerinde çalıştı.

Harry Potter koleksiyonunu tamamlamak isteyen hayranlar Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın yeni baskılarını buradan satın alabilir. 

Harry Potter serisini bir tren yolculuğu sırasında yazmaya karar veren J. K. Rowling, kitabın ilk taslağını bitirdikten sonra İngiltere’deki hemen hemen her yayınevinin kapısını çaldı. Yayınevlerinden olumlu bir dönüş alamayan Rowling son olarak Bloomsbury yayınevine kitabın taslağını bıraktı. Yayınevinde çalışan Nigel Newton kitabın taslağını 8 yaşındaki kızına okuttuktan sonra kitabı basmaya karar verdi. Newton’ın kızı Alice, kitabın okuduğu en etkileyici hikayelerden biri olduğunu düşünüyordu ve devamını okumak için de sabırsızlanıyordu. Alice Newton olmasaydı belki de bugün Harry Potter’ın 20. yaşını kutlayamayacaktık. 

Her yaştan okuyucu ve izleyici kitlesine sahip olan Harry Potter serisi için sosyal medyanın iki önemli sitesi Facebook ve Twitter da kutlamalara katıldı. Facebook üzerinden bir gönderide veya yorumda Harry Potter, Slytherin, Gryffindor, Hufflepuff veya Ravenclaw kelimelerinden birini kullandığınızda bu kelimelerin rengi değişiyor. Üzerine bastığınızda ise bir asa tarafından yapılan büyünün sembolleri ekranınızı kaplıyor. Ayrıca yine bir gönderide veya yorumda h-o-g-w-a-r-t-s.com yazarsanız seçmen şapka sizi bir binaya gönderecek. Her testte Hufflepuff çıkan biri olarak Facebook’un seçmen şapkası beni Slytherin binasına gönderdiği için pek güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Twitter’da da #HarryPotter20 hastaghi ile paylaştığınız bir tweetle Harry’nin yara izi ve gözlüğünün olduğu bir emoji tweetlerinizi süslüyor. 

İyi ki doğdun Harry Potter!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Premium Original Dungeons & Dragons Boxed Set - Açtık Kutuyu Ama Söylemedik Kötüyü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.