Haberler

HAL-9000 Efsanesi, Amazon Alexa ile Evlere Geliyor!

Yarım asır önce beyaz perdede yerini alan 2001: A Space Odyssey filminde karşımıza çıkan HAL-9000 adındaki yapay zekalı bilgisayar sistemi evlerimize konuk olacak.

İlgili Makaleler

Donanımhaber’in verdiği bilgiye göre; sinema tarihinde 50 yılı geride bırakan Stanley Kubrick başyapıtı 2001: A Space Odyssey, teknoloji dünyasına HAL-9000 adındaki yapay zekalı bilgisayar konseptini hediye etmişti. O dönem sadece özel efektleri olsa da bilgisayar bugün asıl potansiyeline kavuştu.

Bir dönem popüler filmlerde kullanılan cihazları replika olarak yeniden hayat geçiren ve bir süre sonra faaliyetlerini durduran Master Replicas Group, yeniden bir araya gelerek en iddialı projeleri için çalışmaya başladı.

Firma HAL-9000 bilgisayarını günümüz şartlarında yeniden canlandırmayı ve farklı ürünlerle geniş kitlelere yayılmasını sağlamayı amaçlıyor. Bunun için hem sadece panelden oluşan bir replika hem de evlere monte edilecek akıllı bir sistem geliştirdi.

YouTube player

Warner Bros. firmasından HAL-9000 isminin lisansını alan girişim bugünün popüler sesli asistanı Amazon Alexa’yı sisteme entegre etti. Sistemin kalbi ise Fire HD tablet. Böylece Alexa fonksiyonel bir şekilde çalışırken ekranı da Fire HD tablet olacak.

Firma seslendirmenin tamamını HAL-9000 orijinal sesiyle yapmak istiyor. Bu bakımdan Amazon ile görüşmeler devam ediyor. Kabul edilirse Amazon Alexa ilk kez ikonik bir ses kavuşmuş olacak. Firma ilk etapta bir kaç repliği sisteme eklemeyi başarmış.

Aynı filmde olduğu gibi HAL-9000 replikası ile sesli komutlar vererek evinizdeki akıllı sistemleri kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca tablet üzerinde görsel fonksiyonları yerine getirmek de mümkün. HAL-9000 ile replika tarzında küçük bir flash bellek ve ekran koruyucuları da hazırlanıyor. Firma Nisan ayında ön siparişlere başlayacak. Ayrıca Kickstarter üzerinde özel versiyonların da destek arayacağı belirtiliyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.