Haberler

Game of Thrones’tan Bir Sahne Zannetmeyin, Burası Ardahan’daki Şeytan Kalesi

Game of Thrones‘un final sezonuna gün be gün yaklaşırken, topraklarımızda bulunan bir efsaneyi de hatırlamak istedik. HBO, dünyaca ünlü fenomen diziyle ilgili yeni karakter görselleri yayınlamışken, Şeytan Kalesi‘ne de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Game of Thrones dizisinden fırlamış gibi görünen Şeytan Kalesi, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan tarihi bir yapı… Gezgin Kerimcan Akduman‘ın drone’la çektiği bu görüntüler, set çekimi gibi dursa da tarihi Urartulara dayanan eşsiz bir miras…

YouTube player

Kayalıkların Zirvesinde Şeytan Kalesi

Tarihi “Şeytan Kalesi”, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde Karaçay Kanyonu‘nun ortasındaki kayalıkların zirvesinde inşa edilmiş.

Kanyondaki kayalıkların doruk noktasında, Urartular döneminde yapıldığı tahmin edilen Şeytan Kalesi, zamanında savunma amacıyla kullanılmış. Artuk Kralı’nın kızı ölünce bütün hazinesiyle buraya gömüldüğü de söylentiler arasında. Gizli bir giriş kapısı bulunan kale, ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor.

Ardahan merkezine 45, Çıldır’a 15 kilometre uzaklıktaki Şeytan Kalesi‘nin üç tarafı uçurumlarla çevrili. Girişi batıda bulunan kale, Game of Thrones dizisinden çıkmış gibi görünüyor.

Tarihte çeşitli isimler alan bugün ise ‘Şeytan Kalesi’ olarak anılan yapı, ulaşımın zorluğuna rağmen turistlerin ilgisini çekiyor. Şeytan Kalesi‘ne Çıldır’dan kalkan Yıldırımtepe Köyü araçlarıyla gidiliyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Titans Dizisinin Bruce Wayne'i Game of Thrones'tan!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.