Haberler

En İyi Canavar Çizimine Monster Notebook Hediye!

abra-tulpar

En iyi çizimi yapın, Türkiye’nin en iyi oyun bilgisayarı Monster‘ı kazanın!

Frpnet ve Monster işbirliği ile son zamanların en fantastik çizim yarışmalarından birine katılmak ister misiniz? Monster Türk Efsaneleri İllüstrasyon Yarışması başlıyor! Tek yapmanız gereken kaleminizi veya grafik tabletinizi çıkartıp Abra ve/veya Tulpar çizmek.

Çizimleriniz, Türkiye’nin önde gelen illüstratör ve çizerleri tarafından değerlendirilecek. Sonucunda ise Monster’ın canavar notebooklarından biri olan Monster Abra A5 V1.1.2‘yi veya Monster Tulpar T7 V2.7‘yi kazanma fırsatı yakalayacaksınız. Ayrıca çiziminiz Monster bilgisayarların kutularını süsleyecek.

Yarışmanın kuralları şu şekilde:

 • Çizim türü serbesttir. Dijital ve klasik metotlarla istediğiniz gibi çizebilirsiniz.
 • Çizim kompozisyonunda Abra veya Tulpar olacaktır. İkisi bir arada kullanılmayacak, ayrı ayrı kompozisyonlarda kullanılacak.
 • Bu iki canavar, mitolojide bahsedildiği şekillerde geçecektir. (Örneğin; Abra, bir kedi olarak anlatılmayacaktır)
 • Çizerler istediği kadar çizim ile yarışmaya katılabilirler.
 • Çizerler istedikleri karakteri çizebilirler. Dilerlerse hem Abra hem Tulpar’ı ayrı ayrı çizebilirler.
 • Çizimin bir yerinde karakter üzerinde Monster logosu kullanılacak. (Bu bir dövme olabilir, kolye olabilir, karakterin gözü olabilir vs. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış) Logoyu buradan indirebilirsiniz.
 • Abra yarışmasının kazananı ve Tulpar yarışmasının kazananı ayrı ayrı Monster Abra A5 V1.1.2 model bilgisayar kazanacaktır. Eğer iki yarışmanın kazananı da aynı kişi ise dilediği takdirde 2 adet Monster Abra yerine 1 adet Monster Tulpar T7 V2.7 tercih edebilir. Yani çizerler hem Abra hem de Tulpar için yarışmaya katılabilir. İstedikleri kadar çizim gönderebilirler.
 • Yarışmaya katılım süresi 1 aydır. (31 Ocak 2015 son katılım tarihidir)
 • Katılım süresi bittikten en geç 1 ay sonra kazanan hikaye açıklanacaktır. (Şubat ayı sonunda)
 • Çizimin hiçbir yerinde çizere ait bir imza bulunmamalıdır. (Sebep: Çizimler incelenirken kime ait olduğu belli olmasın diyedir.)
 • Çizimler minimum 150 dpi ve en az 2000 piksel genişlik veya yükseklikte olmalıdır.
 • Yarışma sonucu açıklanana kadar, katılımcıların çizimleri hiçbir sosyal medya platformunda veya web sitesinde paylaşılmamalıdır. Paylaşıldığı fark edilen çizimler, yarışma kapsamı dışına çıkacaktır.

abra-tulpar-monster

Abra ve Tulpar’dan bahsedelim. Bunlar Türk mitolojisinin efsanevi yaratıklarının olmasının yanı sıra Monster firmasının da canavar gibi notebooklarının modellerine ilham kaynağı oluyor. Monster ismindeki bir Türk markasının bu kadar güçlü notebook modellerine de Türk mitolojisinin güçlü ve kudretli yaratıklarının isimlerini vermesi çok doğal.

Çizimler, ülkemizin önde gelen çizerleri Ertaç Altınöz, Mahmud Asrar, Kerem Beyit, Yıldıray Çınar ve Devrim Kunter‘den oluşan jüri tarafından değerlendirilmeye alınacak. Jüri tarafından birinciliğe layık görülen çizimin sahibine Monster Abra A5 notebook hediye edilecek. İki çizim yarışmasını da aynı kişi kazanırsa Monster Tulpar T7 V2.7 notebook tercih edebilir.

Kazanan çizimler Monster bilgisayarların kutularını süsleyecek ve modellerin tanıtımlarında kullanılacaktır.

Çizimlerin kullanım ve dağıtım hakkı Frpnet ve Monster Notebook’a ait olacaktır.

Abra ve Tulpar çizimlerini yarisma [@] frpnet.net adresine (köşeli parantezler olmadan) e-posta yoluyla gönderin.

Çizim yarışmasında kullanılacak olan efsanevi Türk yaratıkları, Deniz Karakurt tarafından hazırlanan Türk Söylence Sözlüğü’nde şu şekilde anlatılıyor:

Abra

Yeraltındaki “Büyük Deniz”de (Tengiz/Tingiz’de) yaşayan ve ejdere benzeyen devasa yılandır. Çatal kuyruklu ve dört ayaklıdırlar. Yapılan betimlemelere göre yeşil baldırlı, ak göğüslü, kayık gibi yassı çenelidirler. Erlik’in sarayını korurlar. Bir Yağna’yı (fili) tek lokmada yutabilirler. Gözleri parlak bakır renklidir, ayakları ise kızıldır. İnanılmaz büyüklüktedir ve onları görenlerin yüreğine korku basar. Çok güçlü çenesi vardır. Abra, Erlik Han’ın sarayının bekçisi olarak da söylencelerde yer alır. Şaman elbisesinde ve davulunda onları simgeleyen resimler veya bez parçalarından yapılmış temsili figürler bulunur.

AnlamAbra: (Ab/Ap/Av/Az). Suda yüzen veya suları yöneten demektir. Abramak fiili, deniz taşıtlarını yönetmek anlamı taşır. Aparmak kelimesi kapmak, alıp götürmek anlamlarını içerir. Ayrıca ağırlık içeriği kelime kökünde ve sözcük anlamında mevcuttur. Anadolu Türkçesi’nde Abra sözcüğü, tartıya koyulan ağırlık demektir. Ebren/Evren ise ejderha anlamı taşır.

Tulpar / Kanatlı At

Uçan At. Kanatları olan genelde beyaz veya kara (tek renk) bir at olarak betimlenir. Kuday (Tanrı) tarafından yiğitlere yardımcı olması için yaratılmıştır. Bunlar Manas Destanı’nda ünlü savaşçıların bindiği, rüzgarı bile geçen efsanevi atlardır. Başkurt inançlarına göre onların kanatlarını hiç kimse göremez çünkü Tulpar, kanatlarını yalnızca karanlıkta ve çok uzun mesafeleri aşarken açar. Eğer birisi Tulpar’ın kanatlarını görürse Tulpar’ın kaybolacağına inanılır. Moğolya devlet armasında Tulpar motifi yer alır. Ayrıca Kazakya’da bir havayolu şirketinin adı olarak kullanılmaktadır. “Tulpar” adı yalnızca Türk lehçelerinde değil komşu Avar, Lak, Andı, Dargı ve Tabasaran kavimlerinin dillerinde de yer alır. Osetler’de “Tolpar”, Çeçenlerde ise “Turpal” olarak bilinir. Bir Kumuk atasözünde şöyle der:

Tulpar yerün birevü buççağunda bulsa da, öz yılkısın tabar.

(Tulpar Dünyâ’nın bir başka köşesinde olsa da, kendi sürüsünü bulur.)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Anime ve Manga Etkinliği - 11 Şubat

İlgili Makaleler

74 Yorum

 1. Hikaye yarışmasına katıldım ama burada işi profesyonellere bırakıyorum.Genede çizmemi isterseniz çok iyi cin tulpar çizerim :)

 2. Kimsenin hevesini kırmak istemem, lakin bu yarışmanın profesyonel düzeydeki İllüstrasyon sanatçılarına yönelik olduğu aşikar. İlgili firmanın notebook’larının kutularını süsleyecek ve en önemlisi üretilen bilgisayarların tanıtımında kullanılacak bir eserin, amatör ellerden çıkma, arka planı ve dokusu detaylandırılmamış bir çizim olmayacağını herkes tahmin edebilir diye düşünüyorum. Çizim Yarışması olsa daha farklı düşünebilirdim ancak İllüstrasyon her şeyden önce belli bir birikimi gerektiriyor. (En azından dijital renklendirmeyi bilmelisiniz, Photoshop’ta Layer/katman mantığını kavramalısınız vs)
  Jüride yer alan değerli sanatçılarımızdan, özellikle Kerem Beyit İllüstrasyon dalında Nirvanaya ermiş, sonra gitmiş bir daha ermiş, bakmış canı sıkılıyor kendi nirvanasını yaratmış diyebileceğimiz bir insan. Eserlerine bakarak bunu görebilirsiniz:

  http://www.tr3d.com/up/ders/dk/PersonalIntrudersbykerembeyit.jpg

  http://fc08.deviantart.net/fs71/f/2011/052/5/e/first_lesson_by_kerembeyit-d1d6xqv.jpg

  http://www.seruven.org/blog/uploaded_images/Gathering_by_kerembeyit-784729.jpg

  Ama bununla beraber asla umudunuzu kaybetmemenizi temelli ediyor ve her türlü çizimi, çalışmayı göndermeniz gerektiğine inanıyorum.
  Hikaye yarışması, İllüstrasyon yarışması derken yakın bir zaman içinde, mitolojik varlıkları içeren konseptte, bir çizgi roman yarışması düzenlenirse tadından yenmez diyerek yazımı noktalıyorum. Kazanan kişiyi şimdiden tebrik ediyorum. Saygı ve sevgilerle :)

 3. Karakalem de olur ancak bize dijital ortamda gönderilmesi gerekiyor. Tarayıp gönderebilirsiniz.

 4. 150dpi ve 2000piksel olayını açabilir misiniz? Kağıt üzerinde mi bunu ayarlamam gerek yoksa taratırken mi ? :)

 5. Sormak istediğim birkaç soru var.

  İlk olarak monster logosunu sadece logo olarak mı ekleyeceğiz yoksa monster adı da yer alacak mı çizim de?

  İkinci olarak, diyelim kazandık çalışmanın orijinalini size gönderecek miyiz?

  Üçüncü olarak, Abra iki canavarın ortak adı. İkisi birliktemi kullanılacak yani hem abra hem de yutpa mı olacak resimde?

  Bir de, logoyu canavarlara değil de, çizimdeki bir başka yere (örneğin bir evin üstüne) koyabiliyor muyuz?

 6. Merhabalar,

  1) Sadece logoyu koymanız yeterli olacaktır.
  2) Evet. Tabii klasik yöntemle çizilmiş ise kopyası veya dijital taraması da yeterli olacaktır.
  3) Abra ve Yutpa iki yılan. Biz sadece 1 yılanı istiyoruz.
  4) Tamamen size kalmış. İstediğiniz gibi yedirebilirsiniz.

 7. Hikaye yarışmasına katılanlar buna da katılabilir mi?

  Hikaye yarışması ne zaman açıklanıcak?

 8. Çalışmalar illa vector bazlımı olacak photoshopda ek görseller eklemeye izin varmı? Yoksa tamamı kendi çizimimiz mi olacak

 9. Ortaya çıkan şey size ait olacak. Tabii ki referanslar kullanabilirsiniz. Vektörel olacak diye bir gerekçe yok.

 10. Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Hikaye yarışmasına da katıldım o olmazsa buna katılırım.

 11. merhaba,peki çizim için örnek veriyorum abrayı çiziyoruz diyelim ,degerlendirme yapilirken neler baz alınıcak ? birde yine aynı şekilde abra için yukardaki betimlemeye (kızıl ayaklar,yeşil deri) uymak zorunlumu yani mesala ben abrayı çizerken mor çizip 2 ayakli yapsam olmazmı ? cevap için şimdiden teşekkürler

 12. Yukarıdaki anlatım Abra’yı anlatır. Değerlendirme yapılırken mitolojik Abra tanımı baz alınacaktır. Tabii ki resim tekniği gibi şeyler de ayrıca değerlendirilecektir. Bunun dışında yapacağınız tasarım tamamen size özgü olabilir.

 13. İyi günler. Sormak istediğim ufak bişey var. İllüstrasyonun temelini zbrush’ta 3D olarak ayarlayıp sonra üzerinden çizime geçmek bi sorun yaratır mı? Teşekkürler.

 14. Jüride Emrah Elmaslı da vardı. Şimdi sayfa da göremedim. Ayrıldı mı acaba? Ya da ben mi yanlış gördüm, 2015 çarptı mı? Noluyo banaaa :D Herkese başarılar….

 15. Merhaba. “En iyi canavar hikayesini yazın monster kazanın sayfasında” yazılan Abra isimli canavarın bilgilerinde, başlıkta “yeraltı yılanları” ibaresi var. Bir de iki adet yılan olduğunu belirten APRA ve YUTMA ABURA ve UTMA isimlerinin olduğu bilgileri mevcut. Ayrıca Abra’nın tanımında “devasa iki yılandır.” ibaresi var. “En iyi canavar çizimine monster notebook hediye” sayfasındaki Abra tanımında ise “devasa yılandır” ibaresi var. Şimdi Abra bir çift yani ikiz devasa yılan mı? Yoksa tek bir yılan mı? İllustrasyon da Abra’yı ne şekilde resmetmemiz gerekir? Teşekkürler. Kolay gelsin.

 16. Yaratıkları bir kompozisyon içerisinde mi resmetmeliyiz yoksa sadece belirtilen özelliklerini ön plana çıkartıp dinamik bir pozda sadece yaratıkları mı resmetmeliyiz? Örnek olarak Abra yı resmederken denizden vücudunun bir kısmı çıkmış bir şekilde sadece 2 kolu gözükür şekilde resmedebilir miyiz?

 17. İstediğiniz gibi yapabilirsiniz tabii ki. Bir kompozisyon içerisinde olması daha hoş olabilir. Karar sizin.

 18. yazık olmuş bence. Kerem Bey katılsa izlenmeye doyulamayacak eserler çıkardı ortaya

 19. Monster logosu illa tulparın veya abranın üzerinde olması mı gerekiyor yoksa arka planda da kulanabilirmiyiz

 20. Monster logosunu direk yerleştirecek miyiz (renkleriyle oynamadan direk yapıştırma gibi) yoksa logoyu kendimiz çizerek resimle kaynaştırma şansımız var mı? Acil cevap alabilirsem çok iyi olur iyi günler

 21. Dilerseniz logoyu indirip resime yerleştirebilirsiniz, isterseniz çizebilirsiniz. Logoyu indirseniz de resim ile kaynaşmış olması önemli.

 22. melih yüzünden stres yaptım katılmaya korkuyorum :) halbuki biliyorum illüstrasyon bile olmayan çizimler kazanacak ben de katılmadığıma pişman olucam, 10 gün kalmış zaten bu sürede ne çizebilirim ki of

 23. Merhaba, logo kullanımı konusu pek net değil.Mesela logo yu olduğu gibi resmin sağ alt kısmına direk koysak problem olurmu yoksa resme yedirilmesimi gerekiyor? Jüri değerlendirirken yedirilip yedirilmemesine dikkat edicekmi?

 24. yedirmekten kasıt kendi orjinal halinde değil de mesela altın kolyeyse logoyu da altına dönüştürmek/yapmak mıdır? yoksa orjinal olarak ön plana koyup resimle bağlantısını kursak kafi midir? bu logo olayının amacı kutu tasarımında ana logo olarak kullanılması mı acaba ona göre ön planda ya da arka planda yapılır çünkü. ha siz zaten kutuda kendiniz logonun nerde nasıl olacağına karar verecekseniz arka planda bi yere eklenir mesela. Sabah sabah anlatabildiysem derdimi ne mutlu :)

 25. Bu konu çünkü önemliyse o kadar dikkat edelim eminim arkadaşlar da çok güzel işler çıkarırlar logo yüzünden yanmasın kimsenin eseri :)

 26. kayra abi sürenin uzatılma gibi bir şansı var mı acaba? ben biraz geç öğrendim de yarışmayı, abra bitti sayılır ama tulpara vakit kalmadı

 27. Abra yı geleneksel yöntemle resmekteyim,bunu bitirdikden sonra taratıp digital ortama aktardıktan sonra aynı illüstrasyonun çeşitli efektlerle farklı ton ve renklerinde bir kaç çeşit yollayabilirmiyiz?

 28. çalışmalar gönderirken ad soyad tarzı bilgilerin bulunduğu ayrı bir dosya göndermek gerekli mi acaba?

 29. Hayır gerek yok. Kazanan kişiye bize gönderilen e-posta üzerinden ulaşacağız.

 30. Merhabalar çalışmamı tamamladım ancak göndermeden önce sormak istedim tarafınızca belirlediğiniz bir format var mı yani jpeg, tif, psd vb fark eder mi? Teşekkürler kolay gelsin.

 31. Jpg gönderirseniz olur. Eğer kazanan eser olursa yüksek çözünürlüklü halini e-posta yoluyla isteyeceğiz.

 32. Çizimleri yolladıktan sonra, gerektiği yere ulaştığına dair bir cevap verilmesi mümkünmü acaba?

 33. Tarihin uzatılma ihtimali var mı?
  Eğer yoksa ayın 31’ini son saatine kadar kullanabilir miyiz?
  Çalışmalara bir rumuz eklemeli miyiz?
  Bir de son olarak çalışmaları gönderdiğimizde bir onay mesajı alıyor muyuz?
  Tamamlayıp ulaştıramamak çok trajik olur :)
  Teşekkür ederim.

 34. daha önce de bir kaç kişi belirtmiş çalışmaların elinize ulaştığına dair geri bildirim yapsanız iyi olur aslında, şahsen gönderdim işimi fakat bi aksilik oldu mu olmadı mı kestiremiyorum, yok yere yanmasın katılımımız.

 35. Tarihi uzatamayız ama 31 Ocak saat 23:59’a kadar gönderilen çizimler kabul edilecektir. Çalışmaların üzerinde bir imza veya çizeri belirtici bir şey olmayacak, yukarıda da yazıyor. Onay mesajı gönderilecek son gün.

 36. Öncelikle böyle bir yarışma düzenlediğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Yarışmaya katılmadım ama kazanan hikayeyi okumak için sabırsızlanıyorum. 4000 kelimelik bir sınırla 5 ana karakteri kullanmak zor iş. Birinciliğe layık görülen eser her dile çevrilip satışa sunulmalı. Ve bu yolla farklı farklı insanlar Türk mitolojisini tanır. Bizim İngiltere’den, ABD’den ne farkımız var ki. Neyse uzatmayayım. Bol şans.

 37. Son tarih için 31 Ocak yazılmış. 31 Ocak Cumartesi günü dahil mi çalışmamızı göndermek için?

 38. merhabalar. yapacağım işi yukarıda verilen adrese gmail yoluyla yollamak istiyorum şu an sanırım:yarisma(@)frpnet.net adresini yarışma ve frpnet arasındaki (@) ibaresini arada boşluklar olmadanmı yazacağım. direk copy, pase yaptığımda kabul etmedi de. acil cevap verirseniz çok sevinirim.

 39. Bir çok arkadaş yazmış ama ben de aynı konudan rahatsız oldum. Mail atıyoruz ama havayamı atıyoruz, bi geri dönüş olsaymış keşke .

 40. Kardeşim kusura bakma soru saçma oldu, heyecana ve sıkışmaya geldik. Sonradan fark ettim. Yinede saol ama:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.