Edebiyat

Yıkımın İnsanlığın Üzerine Düşen Gölgesi: Kara Bulut

Yıldız nükleosentezi teorisinin kurucusu ve yetenekli bilimkurgu yazarı Fred Hoyle‘un Kara Bulut adlı başyapıtı, İthaki Yayınları etiketiyle okurlarla buluştu.

Kariyerinin büyük kısmını Cambridge Astronomi Enstitüsü’nde geçiren, yıldız nükleosentezi teorisinin kurucusu, alanının saygın bilim insanlarından biri olan Fred Hoyle, aynı zamanda yetenekli bir bilimkurgu yazarıydı. Başyapıtı Kara Bulut da pek çok bilim insanına ilham veren, yazılmış en bilimsel spekülatif kurgu romanlarından biri oldu.

“Bilimin Yarattığı Bütün Değişimlere Rağmen Neden Hala Aynı Eski Toplumsal Öncelik Düzenini Koruyoruz?”

Amatör astronomlar, rutin gözlemler sırasında gökyüzünde bir tuhaflık fark eder. Yıldızların belli bir bölümü, olması gerektiğinden çok daha karanlıktadır. Dahası bu karanlık giderek Güneş Sistemi’ne doğru genişlemektedir ve çok geçmeden simsiyah bir gaz bulutunun doğrudan Güneş ile Dünya’nın üzerine geldiği anlaşılır.

Harekete geçen yetkililer yaklaşık on sekiz ay içinde gerçekleşecek felakete hazırlanmaya başlar. Kara Bulut’u araştırmak üzere İngiltere’de, çeşitli ülkelere mensup bilim insanlarının bir araya geldiği bir enstitü kurulur. Bu enstitünün başında da huysuz ama fazlasıyla zeki astronom Christopher Kingsley bulunmaktadır.

Ancak yıkıma giden bu yolda, biliminsanları sadece evrenin acımasızlığıyla değil, hükümetlerin iktidarsızlıklarıyla da yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

“Kara Bulut bana göre Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke’ın en iyi eserleriyle birlikte, bugüne dek yazılmış en iyi büyük bilimkurgu romanlarından biri.”
– Richard Dawkins

“Ustaca kaleme alınmış bir hikâye.” – Damon Knight

Richard Dawkins’in sonsözüyle basılan 272 sayfalık eseri Gül Korkmaz çevirdi.

Keyifle okuyun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Uçma Sanatı İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.