Edebiyat

Edebiyatın Ölümsüz İsimlerinden Ursula K. Le Guin Adına Ödül Düzenlenecek

Ursula K. Le Guin Edebiyat Vakfı, 2018 yılında hayata gözlerini yuman usta yazar Ursula K. Le Guin‘in adına ödül düzenleneceğini duyurdu. Vakıf ilk ödülü 2022‘de verecek.

Ursula K. Le Guin Edebiyat Vakfı, Ursula K. Le Guin Ödülü‘nü 2022 yılında düzenlemeye başlayacak. Le Guin Ödülü‘nü kazanacak kurgu eserin yazarına 25 bin dolar nakit para verilecek.

Ursula K. Le Guin Ödülü herkesin katılımına açık olacak ve 2022 yılı için adaylık süreci 1 Şubat 2022‘de başlayacak. Ursula K. Le Guin Edebiyat Vakfı, aday gösterilen eserlerden finalistlerin kısa bir listesini oluşturacak ve beş jüri üyesinin bulunacağı panelde listeye giren eserler okunacak.

İlgili Makaleler

İlk yılın jüri üyeleri Adrienne Maree Brown, Becky Chambers, Molly Gloss, David Mitchell ve Luis Alberto Urrea olacak. Birincilik ödülü, Le Guin‘in 93. doğum günü olan 21 Ekim 2022‘de sahibini bulacak.

Vakıf yönetimi bu ödülle, Ursula’nın 2014 Ulusal Kitap Ödülleri konuşmasında bahsettiği yazar türlerini yani daha büyük bir gerçekliğin gerçekçilerini, umut adına hayal edebilen ve şimdiki yaşamımıza alternatifler yaratabilen yazarları tanımayı amaçlıyor.

Ödülle ilgili açıklama yapan Le Guin‘in oğlu Theo Downes-Le Guin, “Bir çoğunuz, Ursula’nın edebi ödüllerden şüphe duymasındaki ironiyi takdir edecektir. O aynı zamanda, bir yazarı onurlandırma ve iyi, değeri bilinmeyen yazının görünürlüğünü artırma konusundaki gerçek değeri de fark etti. Ayrıca, doğru zamanda ve doğru ruhta biraz paranın, bir yazarın yazmaya devam etme yeteneğinde bir dönüm noktası olabileceğini biliyordu.” dedi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hobbit'teki Farklılıklar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.