Edebiyat

Türkiye Bilişim Vakfı’nın Yeni Yönetim Kurulu Belirlendi

Türkiye Bilişim Vakfı‘nın (TBV) genel kurul toplantısında 2023-2025 çalışma dönemi yönetim ve denetleme kurulu üyeleri seçildi.

Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için gerekli altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmak, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinlikleri gerçekleştirmek ve özellikle yeni teknolojilerin sosyal ve ekonomik yaşam üzerine etkilerini inceleyip nitelikli ve saygın paydaşlarla birlikte projeler üretmek ve uygulamalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yürüten Türkiye Bilişim Vakfı‘nın (TBV) genel kurul toplantısı 20 Mart’ta gerçekleşti.

TBV‘nin 2023-2025 çalışma dönemi yönetim ve denetim kurulu üyelerinin belirlendiği toplantıda; vakfın dönem faaliyetleri, eğitim projeleri, ödül programları, rapor çalışmaları, AB Fonlarıyla yürütülen projeler ve platformlar değerlendirildi.

İlgili Makaleler

“Gri alanları kapsayan yeni modeller üzerinde çalışacağız”

Kurulda yaptığı konuşmada içinde bulunduğumuz dönemi kırılım çağı olarak değerlendiren TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı; “Son yıllarda ağır kırılımlar yaşıyoruz. Örneğin, COVID-19 dünyaca bir kırılımdı. FED faizleri artırarak, hükümetimiz faizleri indirerek ekonomik kırılımlar yarattılar. Teknolojide de kırılımlar yaşadık: Metaverse, Cripto, NFT, DAO’LAR ve en son yeni oyuncağımız ChatGPT oldu. Fakat en kötü kırılımı depremle yaşadık. Kırılımlar karanlık taraflarıyla, kontrol edilemeyen gri alanlarıyla birlikte geliyor. Gittikçe kontrolün elden kaybolduğunu görüyoruz. Alıştığımız ‘otorite’ kavramı doğal olarak kırılımlara ters düşüyor. Kırılım çağında temel tercihlere zorlanıyoruz. Ya birbiri üstüne doğan kırılımlarla değişime adapte olabilecek bir dünyayı kabul edeceğiz ya saldırganlaşıp, hırçınlaşarak ipleri elimize tutmaya çalışacağız ya da gri alanları kapsayan yeni modeller üzerinde çalışacağız. TBV olarak tercihimiz neredeyse 30 yıldır üçüncü seçenek oldu” dedi.

“Travmalar uzun dönemli fırsatlar da içeriyor”

Yaşanan her bir afetin bir travma olduğunu dile getiren Faruk Eczacıbaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Travmalar genleri de değiştirebiliyor ve acıklı olduğu kadar uzun dönemli fırsatlar da içeriyor. Yeni modeller, inovatif yapılar ortaya çıkıyor. TBV’nin görmek istediğim en önemli aşamalarından birisi, yeni modeller üzerinde kurumsal olarak çalışabilecek uluslararası bir kurum olabilmesi.” TBV’nin ekibinin yeni dönemde gençleştiğini belirten Faruk Eczacıbaşı, yeni yol arkadaşlarına teşekkür etti.

TBV 2023-2025 çalışma dönemi Yönetim ve Denetim Kurulu Üye Listesi

Yönetim Kurulu Asıl Üye

Faruk ECZACIBAŞI
Bülent GÖNÇ
Ayşe Ufuk AĞAR
Rahmi AKTEPE
Murat ALSAN
Burak AYDIN
Yasin BECENİ
Berrin BENLİ
Prof. Dr. Kemal CILIZ
Dr. İzel Levi COŞKUN
Prof. Dr. Altan ÇAKIR
Hande ÇİLİNGİR
Berç ÇUBUKÇİYAN
Barış ERDEMİR
Dr. R. Erdem ERKUL
Melih Murat ERTEM
Atakan FOÇA
Özgür GÜNERİ
Emrehan HALICI
Ahmet HANÇER
Erman KARACA
Barış KARAKULLUKÇU
Levent KIZILTAN
İlker KURUÖZ
Ahmet ÖNGÜN
Mert ÖZGÜR
Barış ÖZİSTEK
Can SELÇUKİ
Ahmet Ussal ŞAHBAZ
Tolga ULUTAŞ
Serdar URÇAR
Prof. Dr. Dicle YURDAKUL
Ceren ZEYTİNOĞLU

Denetleme Kurulu Asıl Üye

Ali SAYDAM
Cüneyt KALPAKOĞLU
Tayfun UĞUR

Bu İçeriğe Oy Verin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.