AYBABTUEdebiyat

Tolkien’ın Hiç Yayınlanmayan Çizim, Fotoğraf ve Videoları Ortaya Çıktı

Orta Dünya (Middle Earth) destanının yaratıcısı John Ronald Reuel Tolkien‘ın daha önce hiç yayınlanmamış çizim, fotoğraf, ses ve video kayıtları artık bir tık ötede…

Tolkien Estate yönetimi, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinin yazarı J.R.R. Tolkien‘a ait çizimleri, kaligrafik yazıları, mektupları ve hayatının dönüm noktalarına ait bilgileri yeniden açılan web sitesinde yayınladı.

Sitede ayrıca Tolkien ile birlikte, onun ölümünden sonra notlarını derleyerek Orta Dünya‘nın büyümesine katkı sağlayan oğlu Christopher Tolkien‘ın ses ve video kayıtları da yer aldı.

Tolkien internet sitesinin yeniden yayına alındığı tarih olan 26 Şubat, J.R.R. Tolkien ve destanı için özel anlam taşıyor. Çünkü; Orta Dünya‘da 3. çağdaki 26 Şubat 3019 tarihi, Yüzük Kardeşliği‘nin bozulduğu ve Frodo ile Sam‘in Mordor‘a doğru yalnız ve ürkütücü yolculuklarına başladıkları gün.

J.R.R. Tolkien, Oxford Üniversitesi‘nde bir akademisyenken hikayeler ve şiirler yazıp, resimler çizmiş, diller ve alfabeler icat etmişti. En ünlü eserleri olan Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serileri, yarattığı Orta Dünya‘da geçiyordu. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, onlarca dile çevrilmiş ve 100 milyondan fazla satışla tüm zamanların en çok satan kitaplarından birisi oldu. Tolkien‘ın yarattığı destan, Peter Jackson tarafından yönetilen iki farklı üçleme ile beyaz perdeye taşındı, sayısız oyunu geliştirildi. Hatta son olarak Amazon tarafından yaklaşık 1 milyar doları aşan bir maliyetle televizyon tarihinin en büyük bütçeli dizisine uyarlandı.

Orta Dünya, oğlu Christopher Tolkien sayesinde J.R.R. Tolkien‘ın ölümünden sonra da genişlemeye devam etti. Oğul Tolkien, babasının yarattığı fantastik diyarın detaylı haritalarını çizdi. Bununla da yetinmeyerek; babasının notlarını düzenleyip The Silmarillion, Unfinished Tales, Beren And Lúthien ve The History of Middle-earth gibi eserlerle Orta Dünya‘nın kayıp hikayelerini gün yüzüne çıkardı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.