Edebiyat

Leviathan Falls ile The Expanse Serisi Bitiyor

Leviathan Wakes kitabıyla başlayan macera Leviathan Falls ile bitiyor. James S.A. Corey lakabıyla iki yazarın ortaklaşa yazdığı The Expanse (Enginlik) serisinin dokuzuncu ve son kitabı 30 Kasım‘da çıkıyor.

İlk kitabın Türkçe’si Leviathan Uyanıyor idi. Son kitabın adı ise Leviathan Düşüyor ya da Leviathan Çöküyor anlamına geliyor. Bu açıdan bence Leviathan Falls son kitap için gayet güzel bir isim olmuş.

İnsanlığın Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegen ve uydulara yayıldığı bir gelecekte geçiyor hikaye. Dünya ve Mars hükümetleri sistemin en eski, köklü ve güçlü liderleri. Sistemin uzak kesimlerinde ise daha fakir, güçsüz ve dağınık gruplar yaşıyor. Serinin ana karakteri olan Holden bu uzaktaki istasyonlara buz taşımakla görevli bir gemide çalışıyor. Ta ki bir Mars gemisi gelip buz taşıyan şilebi patlatana dek. Bu olay sistemin tüm siyasi dengelerini sarsıyor. Bu saldırı Mars’ın uzak gezegenlerin sakinlerine savaş açması anlamına geliyor. Dolayısıyla saldırının söylentileri bile Güneş Sisteminde büyük bir kaos tetikliyor.

Bu birinci kitabın başındaki olaylara dair bir kesitti. Eğer okumadıysanız seriyi tüm okurlarımıza tavsiye ediyorum. Pişman olacağınızı sanmıyorum. Dokuzuncu kitabın konusunu buradan okuyabilirsiniz. Yazmadım zira serinin henüz dördüncü kitap bile Türkçe’ye çevrilmedi. Sürprizleri bozmak istemem. Ancak Leviathan Falls’ta da yine Holden ve arkadaşlarının maceralarını okuyacağımızın müjdesini verebilirim.

Enginlik Serisi (The Expanse)

The Expanse serisinin Türkçeye kazandırılması 2013 yılının nisan ayında başlamıştı. Leviathan Uyanıyor adlı ilk kitap gerçekten çok kaliteli bir hikaye anlatıyordu. Üstelik bunu sürükleyici anlatımıyla da destekliyordu. Karakterlerin derinlikleri, geçmişleri, etkileşimleri ve hikayeye katkıları da ayrı bir güzeldi. Seri ilk kitabı çıktığı andan itibaren bilim kurgu camialarında ses getirdi. Anında Hugo ve Locus ödüllerine aday oldu.

Seri uluslararası platformlarda yıllarca ününü korumayı başarsa da ne Leviathan Uyanıyor ne de devam kitapları Türkiye’de popüler olamadı. Kabahat belki de kapak tasarımlarındadır. Zira okuru kitaba çekecek olan ilk şey kapağıdır. Fakat Leviathan Uyanıyor ve serinin ikinci kitabı Caliban’ın Savaşı pek ilgi görmedi. Kapakların hem hikaye ile uyumu, hem de vuruculukları düşüktü. Orijinal kapaklarla kıyaslanınca biraz sönük kalıyorlardı. İthaki de bunu fark etmiş olmalı ki üçüncü kitabı, Abaddon Geçidi‘ni orijinal kapağıyla bastılar.

2015 yılında seri diziye de uyarlandı. Ancak bu da Enginlik serisinin kitaplarına ülkemizde popülerlik kazandıramadı. Muhtemelen bu sebeptendir ki serinin Türkçe basımları üçüncü kitaptan sonra durdu. Haliyle seriyi takip eden okurların hevesi de kursaklarında kaldı. Dizi de hikayenin aslından uzaklaşınca Türkiye’deki okurlar çareyi yabancı dildeki kitaplarda aradılar.

Serinin bitmesi çevirilere hız kazandırır mı dersiniz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Tarihi Fantastik Roman - "Ay ve Güneş"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.