Edebiyat

TBD 2020 Bilimkurgu Öykü Yarışmasının Kazananları Açıklandı

Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği 22. Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi. Bu yıl 274 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 10 öyküden ilk üçü ödüllendirildi.

Asiye Bendon, Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Seda Uyanık, Sedef Özkan ve Tevfik Uyar’dan oluşan komisyon tarafından değerlendirilen eserlerden Şehriban Genç’in Deri adlı öyküsü yarışmanın galibi oldu.

Okurları, bir adamın ölen karısının yerini alan android bir eşin trajik hikayesine konuk eden Şehriban Genç, bilimkurgudaki biopunk alt türünün çağdaş bir yorumu olan öyküsünde hem yereli hem evrenseli kavrayabilen güçlü önermesi ve yapay zekayı toplumsal cinsiyet perspektifinden ele alışındaki derinlikle öne çıktı. Deri öyküsünü okumak için buraya tıklayın.

Nur İpek Önder Mert’in Nemesis adlı öyküsü ikinci oldu. Nemesis, ekolojik bir dizi felaket sonrası dünyanın yaşanmaz hale geldiği gelecekte bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Felaket sonrası dünyayı yaratıcı imgelerle ve son derece gerçekçi bir biçimde betimleyen öykü yüksek temposu, iyi yönetilmiş gizem unsuru ve edebi yetkinliğiyle göze çarpıyor. Yazar, kurguladığı dünyanın sınıfsal çelişkilerini ve kendine has ekosistemini çarpıcı biçimde çözümlediği yetkin bir bilimkurguya imza atıyor. Nemesis öyküsünü okumak için buraya tıklayın.

Meryem Demirli, Bakışlarımdan Bellidir adlı öyküsüyle üçüncülüğü elde etti. Bakışlarımdan Bellidir, genç bir kadının patriarkal bir aileye gelin olmak üzereyken başına gelenleri anlatıyor. Öngörü ve kader arasındaki ince çizgiyi bilimkurgusal motiflerle ustaca irdeleyen yazar, gelenekçi Türk aile yapısının yadırgatıcı yanlarını keskin bir gözlemle ve mizahi bir dille okuyucuya aktarıyor. Bakışlarımdan Bellidir öyküsünü okumak için buraya tıklayın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilim İnsanlarından Geri Adım: Bilimkurgu Aptallaştırmıyormuş!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.