Edebiyat

Strugatski Kardeşler’in Uzayda Piknik Kitabı Çıktı

İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisinde 31. kitap yayınlandı. Rus yazarlar Arkadi Strugatski ve Boris Strugatski’nin yazdığı Uzayda Piknik kitabı raflarda yerini aldı.

Daha önce Pazartesi Cumartesiden BaşlarKıyamete Bir Milyar Yıl ve  Tanrı Olmak Zor İş kitaplarıyla tanıdığımız Strugatski Kardeşler, şimdi Uzayda Piknik kitabı ile okuyucuların karşısında. S.T.A.L.K.E.R. oyununa ilham olan ve filme de uyarlanan eser, yeniden Türkçe olarak yayınlandı.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Arkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla “Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları” sıfatını hak eden yegâne ikili. Uzayda Piknik ise yazarların en ünlü ve ilham verici romanı.

Uzaylılar dünyanın beş bölgesini ziyaret etmiş ve giderken geriye “atıklarını” bırakmışlardır.  Bu atıklar, tüm dünyada bir gizem yaratır ve endüstri ve bilim çevrelerinin de odak noktası haline gelir. Atıkların bulunduğu yerler “bölge” olarak adlandırılarak karantina altına alınır ve bu bölgeler çevrelerindeki şehirleri ekonomik ve sosyal açıdan etkilemeye başlar.

Redrick Schuhart, bölgeden uzaylı atıklarını kaçırıp satan bir “stalker” yani bir iz sürücüdür. Çoğu insan gibi, hayatı yasak “bölge” tarafından şekillendirilen Red ve bilim insanı arkadaşı Kiril’in bir “zamazingo” elde etmek amacıyla buraya yaptıkları yolculuk ise beklenmedik olaylara sebep olur… Tarkovski’nin Stalker ismiyle beyaz perdeye uyarladığı felsefi hikâye de işte burada başlar.

Uzaylıların dünyaya yaptığı bu ziyaret bir piknikten mi ibarettir? Yoksa arkasında insan aklının alamayacağı bir gizem mi yatmaktadır?

“Heyecan verici, canlı ve hoş… Girift olaylar, yaratıcı detaylar içeren, etik ve entelektüel açıdan sofistike bir eser.”
– Ursula K. Le Guin

“Mükemmel… Strugatskiler’in sadakati ve hırsı, dostluğu ve aşkı, umutsuzluk ve tükenmişliği marifetli ve yetenekli şekilde ele alması ortaya şahane bir hikâye çıkarıyor. Yıllarca unutulmayacak bir kitap.”
– Thedore Sturgeon

Rus bilimkurgu edebiyatının en önemli örneklerinden olan 200 sayfalık Uzayda Piknik kitabının çevirisi Hazal Yalın’a ait. İyi okumalar.

Bilimkurgu Klasikleri’nin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Terry Pratchett'ın Yayınlanmamış Eserleri Ardından Yok Edildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.