Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Strugatski Kardeşler’in Tanrı Olmak Zor İş Kitabı Çıktı

Strugatski Kardeşler’in Tanrı Olmak Zor İş Kitabı Çıktı

İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisinde 23. kitap belli oldu. Rus yazarlar Arkadi Strugatski ve Boris Strugatski’nin yazdığı Tanrı Olmak Zor İş kitabı raflarda yerini aldı.

Daha önce Pazartesi Cumartesiden Başlar ve Kıyamete Bir Milyar Yıl kitaplarıyla tanıdığımız Strugatski Kardeşler, şimdi yeni kitapları Tanrı Olmak Zor İş ile bizi insanlığın geçmişine doğru bir yolculuğa çıkarıyorlar.

Tanrı Olmak Zor İş kitabının arka kapak yazısı şöyle;

“KENDİMİ TANRI OLARAK HAYAL EDEBİLSEYDİM, ZATEN TANRI OLURDUM.”

Arkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla “Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları” sıfatını hak eden yegâne ikili. Tanrı Olmak Zor İş ise insanlığın karanlık geçmişinin kalbine yapılmış en cesur yolculuklardan biri.

İnsanlık, Dünya’nın tıpatıp aynısı olan, üzerindeki insanların karanlık çağdan öteye gidemediği bir gezegene gözlemciler göndermiştir. Bu gezegenin gidişatına müdahale etmelerine hiçbir şekilde izin verilmeyen bu gözlemcilerin asıl amacı insanlığın karanlık çağını her ayrıntısıyla kayıt altına almaktır.

Büyük bir değişimin kıyısında olan Arkanar Krallığı’nda halk baskı altında yaşamakta, yenilikler beşiğinde boğulmakta, okuma yazma bilenler linç edilmektedir. Bu gezegene gönderilmiş gözlemcilerden biri olan Anton da Don Rumata ismiyle bir asilzade hayatı yaşarken, bir yandan da dönemin aydınlarını kurtarmaya çalışır.

İlginizi Çekebilir  Tarihi Fantastik Roman - "Ay ve Güneş"

Baştan sona muazzam bir kitap. Derin, yaratıcı, tatmin edici bir hikâye.”
– Ursula K. Le Guin

“Okuduğum en korkutucu bilimkurgu romanlarından biri.”
– Thedore Sturgeon

Çevirisi Hazal Yalın‘a ait olan 240 sayfalık kitap çıktı. İyi okumalar.

Bilimkurgu Klasikleri’nin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.